Zaplanuj potrawy wielkanocne

Zaplanuj potrawy wielkanocne

Specjaliści od żywienia radzą dobrze zaplanować potrawy, które znajdą się na wielkanocnym stole. Pozwoli to na zrobienie bliskim przyjemności oraz uniknięcie zgromadzenia zbędnych ilości jedzenia.

Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk kliniczny z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie uważa, że warto porozmawiać z bliskimi o tym, co chcieliby zjeść podczas świąt. Następnie trzeba zaplanować odpowiednie ilości w zależności od liczby osób i zrobić listę zakupów. Przypomina, że przechowywanie gotowanych jajek w majonezie czy przygotowanych mięs w nadmiernej ilości jest kłopotliwe. Takie potrawy szybko psują się.
Jajka, kiełbasa, żurek, mięsa – zgodnie z tradycją powinny znaleźć się na stole podczas wielkanocnego śniadania. Hanna Stolińska-Fiedorowicz radzi, by do tego nie zabrakło warzyw, zielonej sałaty i chrzanu, który ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne oraz ułatwia trawienie. Poleca czytanie etykiet i sprawdzanie składu gotowego chrzanu w słoikach. Według niej, czasem warto samemu przygotować chrzan i ćwikłę bo te kupowane w sklepach zawierają wiele dodatkowych substancji, których lepiej unikać.
Ze słodkości, zgodnie z tradycją, przygotowujemy babkę wielkanocną i mazurek. Dietetyczka przestrzega przed bardzo kalorycznymi mazurkami, których niewielka ilość bo 100-gramowa to blisko 400 kalorii. Poleca babkę lub sernik z chudego sera albo na zimno: z jogurtów i galaretki z owocami.
Warto też zaplanować czas na świąteczne spacery, które oderwą nas od biesiadowania.

Góra, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS

WORDPRESS: 0