4.7 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

Zamachy terrorystyczne w Rosji w XXI wieku

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

10 ofiar śmiertelnych, 47 osób rannych w eksplozji w metrze w Petersburgu. Według niepotwierdzonych informacji, może chodzić o eksplozje bomb domowej produkcji. Ładunki miały być wypełnione ostrymi przedmiotami. Miejscowe władze podały, że rannych zostało 50 osób.

To już kolejny zamach terrorystyczny w rosyjskim metrze. 29 marca 2010 roku na dwóch stacjach moskiewskiego metra zginęło 39 osób, a ponad 100 zostało rannych. Do ich zorganizowania przyznał się czeczeński terrorysta Doku Umarow, przywódca zbrojnej organizacji separatystycznej Emirat Kaukaski.
Do zamachów przeprowadzonych przez terrorystki-samobójczynie doszło podczas porannych godzin szczytu. Pierwszy wybuch nastąpił kilka minut przed godziną ósmą czasu moskiewskiego na stacji Łubianka, drugi – około wpół do dziewiątej na stacji Park Kultury, także w centrum Moskwy.

6 lutego 2004 roku również w moskiewskim metrze zginęło 41 osób, a około 100 zostało rannych. Zamachu dokonano podczas przejazdu pociągu ze stacji Pawieleckaja na stację Awtozawodskaja. Zginęło 41 osób, a ponad 100 zostało rannych. Według oficjalnych źródeł, atak zorganizowali czeczeńscy separatyści.

W ostatnich latach w Rosji doszło też do innych ataków terrorystycznych:

31 października 2015 roku – zamach na pokładzie rosyjskiego samolotu pasażerskiego nad półwyspem Synaj w Egipcie. Doszło do wybuchu ładunku domowej roboty. Zginęły 224 osoby, wszystkie znajdujące się na pokładzie. Pasażerami samolotu byli turyści powracający z wypoczynku w Szarm el-Szejk. Do tej pory nie ustalono, kto zorganizował zamach. Była to największa katastrofa lotnicza pod względem liczby ofiar w historii Egiptu oraz największa katastrofa z udziałem samolotu zarejestrowanego w Rosji.

29 i 30 grudnia 2013 roku w dwóch atakach w Wołgogradzie, w gmachu dworca kolejowego i w trolejbusie miejskim na ulicy Kaczincew, życie straciło niemal 35 osób. Odpowiedzialność za atak terrorystyczny wzięli na siebie członkowie grupy Wilajet Dagestan.

24 stycznia 2011 roku – zamach na moskiewskim lotnisku Domodiedowo, gdzie podłożono ładunki wybuchowe. Zginęło wówczas 36 osób, a 180 zostało rannych. Do zorganizowania ataku przyznał się przywódca grupy czeczeńskich rebeliantów Doku Umarow.

1 września 2004 roku do szkoły podstawowej w Biesłanie w Północnej Osetii wtargnęła grupa terrorystów należących do sił czeczeńskiego dowódcy Szamila Basajewa. Wzięli ponad 1100 zakładników. Władze prowadziły negocjacje z napastnikami, a po dwóch dniach nastąpił szturm wojsk rosyjskich. 3 września, w trakcie próby odbicia zakładników zginęło niemal 350 osób, z czego około połowę stanowiły dzieci, a kilkaset zostało rannych. W akcji poległo 11 funkcjonariuszy sił specjalnych. Zabito 31 z 32 terrorystów, jednego schwytano.
Wydarzenia w Biesłanie były, obok ataku terrorystów na moskiewski Teatr na Dubrowce, jednym z najtragiczniejszych w historii Federacji Rosyjskiej. Po raz pierwszy celem zamachu były dzieci.

24 sierpnia 2004 roku niemal jednoczesna detonacja bomb w dwóch samolotach lecących na południe kraju zabiła 90 osób. Maszyny rozbiły się pod Tułą i Rostowem nad Donem. Obie wystartowały z lotniska Domodiedowo. Do katastrof doszło w odstępie zaledwie kilku minut. Według FSB, na pokładzie obu samolotów miały miejsce wybuchy.

5 lipca 2003 roku dwie samobójczynie wysadziły się w powietrze u wejścia do kas sprzedających bilety na koncert rockowy na moskiewskim lotnisku Tuszyno. Zginęło kilkanaście osób, a około 60 zostało rannych.

23 października 2002 roku uzbrojona grupa około 50 czeczeńskich separatystów zajęła budynek teatru muzycznego na Dubrowce w Moskwie. Wzięto ponad 900 zakładników – widzów, aktorów i innych pracowników teatru. 26 października nad ranem rozpoczęła się operacja ich uwolnienia przez rosyjskie jednostki antyterrorystyczne. Do obezwładnienia napastników uzbrojonych w środki wybuchowe użyto gazu, po czym zastrzelono ich na miejscu. Wszyscy terroryści zginęli – 40 osób. Śmierć poniosło także 133 zakładników.

K.Koziełł, Fot. Twitter.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520