Zakończył się Narodowy Kongres Nauki w Krakowie. O czym debatowano?

Zakończył się Narodowy Kongres Nauki w Krakowie. O czym debatowano?

Zakończył się Narodowy Kongres Nauki w Krakowie. Głównym punktem wydarzenia była prezentacja projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Szczegóły reformy przedstawił wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Przez dwa dni przedstawiciele uczelni z całego kraju i eksperci debatowali nad zmianami.

Zdaniem Jarosława Gowina, współpraca ze środowiskiem akademickim była uczciwym i merytorycznym dialogiem.
Wicepremier zaznaczył, że w czasie Kongresu pojawiły się też kwestie, które należy dopracować. Jest wśród nich między innymi sprawa przepisów dotyczących – jak to nazwał – zasady zrównoważonego rozwoju. Wyjaśnił, że wraz ze współpracownikami chcą się jeszcze raz zastanowić, gdzie można otworzyć dodatkowe możliwości dla tak zwanych uczelni regionalnych.
Wicepremier chciałby także osiągnąć porozumienie ze środowiskiem naukowym w kwestii tego, by studenci studiów dziennych na uczelniach niepublicznych mogli odpisywać od podatku koszty swoich studiów. Przekonywał, że takie rozwiązanie nie spowodowałoby uszczerbku dla tej części budżetu, która jest skierowana na szkolnictwo wyższe, czy naukę. Zaś dla
pozostałej szkoda będzie, zdaniem wicepremiera, „minimalna, zaniedbywalna”. Zachęcając do przyznania prawa do odpisu, minister Jarosław Gowin tłumaczył, że „to byłoby coś istotnego z punktu widzenia godności tych studentów”.
Wicepremier namawiał środowisko akademickie do przeczytania projektu ustawy i nadsyłania uwag do ministerstwa.
Teraz projekt ustawy trafi do konsultacji społecznych i międzyresortowych. Jarosław Gowin chciałby, żeby w styczniu przyszłego roku odbyło się wysłuchanie publiczne. Ustawa miałaby wejść w życie od 1 października 2018 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Kraków/K. Ingram&P.Pawlica/jl/kry

COMMENTS

WORDPRESS: 0