XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

Jeszcze więcej koncertów i więcej szans na zobaczenie Polonii na scenach w całym regionie – tym będzie wyróżniał się tegoroczny XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.

Do festiwalowego miasteczka dotarły między innymi zespoły z Mołdawii, Białorusi i Rosji, ale też Szwecji, Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych. Te, które są w Rzeszowie miały już pierwsze próby. W piątek tanecznym korowodem połączonym z otwarciem ul. 3 Maja 1200 miłośników polskiego folkloru z całego świata otworzy XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Tegoroczną nowością będą koncerty na dwóch scenach w Rzeszowie (na Rynku i skwerze CH Millenium Hall), a także szereg występów w 35 miejscowościach Podkarpacia.

 

– Każdego roku tancerze podkreślali, że zjeżdżają tu z całego świata po to, by jak najwięcej tańczyć, dlatego dajemy im taką możliwość, ogłaszając sobotę i niedzielę dniami polonijnymi województwa – mówi Lesław Weis, dyrektor programowy festiwalu. – Oczywiście wyróżnikiem tego festiwalu nadal będą wspólne choreografie podczas koncertu galowego. W dodatku nie do muzyki z płyt, bo grać będzie festiwalowa kapela, złożona z 18 lokalnych muzyków, co też podniesie efekt artystyczny – dodaje.

 

Jak podkreśla Bogdan Romaniuk, wicemarszałek województwa, festiwal jest bardzo dobrą formą promocji regionu i miasta za granicą. – Jesteśmy świadkami wielkiego święta folkloru, a ci ludzie, którzy widzą, jak przez lata zmienia się Rzeszów i Podkarpacie, są naszymi ambasadorami na świecie – mówi Romaniuk.

 

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0