Wybory prezydenckie w Słowenii. II tura

Wybory prezydenckie w Słowenii. II tura

Obecnie sprawujący urząd prezydenta 54-letni, długoletni lider centrolewicowych socjaldemokratów, startujący jako kandydat niezależny – Borut Pahor i 39-letni były aktor, obecnie burmistrz miasta Kamnik – Marjan Sarec walczą o fotel prezydenta. Dziś druga tura wyborów.

 

W pierwszej rundzie obecny prezydent otrzymał 47 procent głosów, a jego rywal blisko 25 procent. Wprawdzie piątkowe sondaże dają Borutowi Pahorowi przewagę, jednak komentatorzy ostrzegają, że wynik nie jest przesądzony. Wskazują, że różnica poparcia dla kandydatów jest niewielka. Wysokie notowania starającego się o prezydenturę Marjana Sareca tłumaczą nadziejami wyborców na zmianę na słoweńskiej scenie politycznej.

Program wyborczy Sareca przewiduje wzmocnienie gospodarki i poprawę życia mieszkańców Słowenii. Natomiast prezydent Pahor zapowiada, że w czasie ewentualnej drugiej kadencji skupi się na „łączeniu ludzi, współpracy, zapewnieniu stabilności politycznej w dziedzinie bezpieczeństwa”.

W ustroju słoweńskim do nielicznych uprawień prezydenta należy zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi oraz mianowanie szefów niektórych instytucji Państwa – w tym prezesa banku centralnego. Obsada właśnie tego stanowiska stanowi linię sporu pomiędzy kandydatami na prezydenta Słowenii.

Głosowanie w Słowenii potrwa do godziny 20:00.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Reuter & AFP/jl/to/

fot.pixabay.com

COMMENTS

WORDPRESS: 0