2.4 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Prawie i Sprawiedliwości

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prawo i Sprawiedliwość jest największym ugrupowaniem prawicowym w Polsce. Na scenie politycznej znajduje się od 14 lat.

W tym czasie utworzyło dwa rządy, dwukrotnie też znalazło się w opozycji – w 2001 i w 2007 roku. W ostatniej kadencji parlamentu PiS był największą siłą opozycyjną. Przywódcą partii od lat niezmiennie pozostaje Jarosław Kaczyński.
W tegorocznych wyborach parlamentarnych pod szyldem Komitetu Wyborczego PiS szły też Solidarna Polska i Polska Razem. Twarzą kampanii wyborczej była kandydatka PiS na premiera – Beata Szydło.
PiS założyli bracia Lecha i Jarosław Kaczyńscy na fali popularności zdobytej przez Lecha Kaczyńskiego, gdy ten był ministrem sprawiedliwości w rządzie AWS. Zarejestrowane 13 czerwca 2001 roku, obecnie określa się jako ugrupowanie łączące elementy konserwatyzmu społecznego i narodowego oraz solidaryzmu.
W latach 2005-2007 PiS sprawował władzę, tworząc dwa gabinety – Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego. Od 2006 do 2007 roku tworzył z Samoobroną i Ligą Polskich Rodzin koalicję, która po licznych kryzysach politycznych ostatecznie rozpadła się, a to oznaczało rozwiązanie Sejmu i wcześniejsze wybory.
Prawo i Sprawiedliwość miało swojego prezydenta – Lech Kaczyński pełnił najwyższy urząd w państwie od 2005 do kwietnia 2010 roku, kiedy zginął w katastrofie smoleńskiej. Jego brat Jarosław kandydował w wyborach prezydenckich 2010-go, które przegrał w drugiej turze z Bronisławem Komorowskim. W 2015-tym PiS wprowadził do Pałacu Prezydenckiego swojego kandydata Andrzeja Dudę. Były to pierwsze wygrane przez Prawo i Sprawiedliwość wybory od 2005 roku.
PiS należy do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. W ubiegłym roku zdobył 19 mandatów w Parlamencie Europejskim.
Prawo i Sprawiedliwość jest kojarzone z procesem lustracji, który partia mocno popierała, a także z problemami i skandalami z czasów koalicji z Samoobroną i LPR-em. Obecnie PiS jest często łączony z postulatem wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej i ukarania winnych tragedii. W kwestii uchodźców, która zdominowała tegoroczną kampanię wyborczą do parlamentu, przedstawiciele tej partii akceptowali przyjęcie małej, kilkutysięcznej grupy uchodźców, zaznaczając, że powinny to być osoby z chrześcijańskiego kręgu kulturowego.

Działacze PiS wywodzą się między innymi, ze środowiska Solidarności i późniejszej AWS, z takich partii jak: Porozumienie Centrum, Ruch Społeczny AWS, Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe, Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe oraz Ruch Odbudowy Polski.
Na przestrzeni lat szeregi partii opuszczały znane osoby, między innymi wiceprezesi – Marek Jurek, a potem – Kazimierz Ujazdowski, Paweł Zaleski i Ludwik Dorn w 2007 roku, czy posłanki: Joanna Kluzik Rostkowska i Elżbieta Jakubiak w 2010 roku, które utworzyły konkurencyjny PJN. Słynne było też wykluczenie z partii Zbigniewa Ziobro, Jacka Kurskiego i Tadeusza Cymańskiego, którzy w 2011 roku postulowali demokratyzację PiS oraz otwarcie się na inne środowiska. W obecnych wyborach dawni krytycy, jak Ziobro, powrócili w ramach szerokiego jednoczenia prawicy i startowali z list PiS.
PiS brał udział w wyborach do parlamentu z różnym powodzeniem, zawsze jednak zdobywając mandaty. I tak, w 2001 roku partia uzyskała 9,50 procent głosów, co pozwoliło jej zająć czwarte miejsce i zdobyć 44 mandaty poselskie. Cztery lata później, w 2005-tym zwyciężyła, zdobywając 26,99 procent głosów, a wraz z tym – 155 mandatów poselskich i 49 senackich. W 2007 roku uzyskała 32,11 procent, co dało jej drugie miejsce i 166 mandatów w Sejmie.
Z kolei w wyborach samorządowych w 2002 roku, PiS zawarł koalicję w głosowaniu do sejmików województw (z wyjątkiem mazowieckiego i podkarpackiego) z Platformą Obywatelską. W efekcie partia współrządziła w województwach mazowieckim, małopolskim, dolnośląskim i pomorskim. Lech Kaczyński został wtedy prezydentem Warszawy. W 2006 roku PiS przegrał z PO w wyborach do sejmików wojewódzkich, wygrał natomiast w wyborach do rad gmin i powiatów. Cztery lata później w wyborach do sejmików województw, ugrupowanie ponownie zajęło drugie miejsce, przegrywając z PO.
W 2011 roku w wyborach parlamentarnych PiS podpisał porozumienie „Wspólnie dla Polski” z 20. organizacjami prawicowymi, między innymi SKL, ROP, Stronnictwem „Piast” i stowarzyszeniem Solidarni 2010. Zajął drugie miejsce po PO, otrzymując 29, 89 procent głosów i zdobywając 157 mandatów w Sejmie oraz 31 w Senacie.
Prawo i Sprawiedliwość, z sukcesem trzy razy wystawiało kandydatów do Parlamentu Europejskiego, w 2004, 2009 oraz 2014 roku.

IAR/E.Porycka/E.Leo/dok.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520