7.1 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Wszystkie kluby parlamentarne przyjęły zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy na spotkanie, dotyczące ustaw reformujących sądownictwo

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wszystkie kluby parlamentarne przyjęły zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy na spotkanie, dotyczące projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Ma się ono odbyć w środę po południu.
Doradca prezydenta, profesor Andrzej Zybertowicz, powiedział w „Śniadaniu w Trójce”, że podczas wczorajszej rozmowy z prezesem Prawa i Sprawiedliwości, Jarosławem Kaczyńskim, Andrzej Duda przedstawił główne założenia projektów ustaw i wystąpił do prezesa PiS „z prośbą o udzielenie poparcia tej wizji reformy, jaka wyłoniła się z prac w Kancelarii Prezydenta”. Andrzej Zybertowicz dodał, że na środowym spotkaniu prezydent zwróci się do przedstawicieli klubów parlamentarnych o zapoznanie się z projektami ustaw sądowniczych i przedstawienie swoich uwag. Gość Trójki dodał, że profesor Michał Królikowski nie kierował pracą nad projektami ustaw sądowniczych. Swoje propozycje przedstawiło kilku profesorów prawa, a prezydenckie projekty będą ich syntezą. Doradca prezydenta poinformował, że na wczorajszym spotkaniu rozmawiano też o innych sprawach, ważnych dla kraju.
Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik z PiS podkreślił, że spotkanie prezydenta z prezesem partii było dla zwolenników „dobrej zmiany” sygnałem, iż nie ma pęknięcia między Andrzejem Dudą a PiS-em. Dodał, że dla rządu i partii bardzo ważna jest sprawa odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Wiceminister powiedział, że jest to jednym z poważnych problemów w wymiarze sprawiedliwości, i wyraził nadzieję, że dojdzie do zmiany w tym zakresie. Michał Wójcik powiedział, że rząd i PiS nie miały nic wspólnego z kampanią informacyjną na temat zmian w sądownictwie, podjętą przez Polską Fundację Narodową. Dodał, że jest ona potrzebna, bo skala dezinformacji wokół reformy sądów była ogromna.
Wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak z Nowoczesnej wyraziła obawę, że spotkanie prezydenta z przedstawicielami klubów będzie miało tylko charakter kurtuazyjny, gdyż prezydent już przygotował projekty ustaw. Może więc się skończyć tylko na przedstawieniu przez kluby ich propozycji. Zdaniem wicemarszałek, na dyskusję nad projektami ustaw sądowniczych trzeba było przeznaczyć więcej czasu.
Poseł Grzegorz Długi z Ruchu Kukiz’15 powiedział, że po złożeniu projektów w Sejmie będzie można o nich dalej dyskutować. Oświadczył, że jego klub „z wielką przyjemnością” przyjął zaproszenie z Kancelarii Prezydenta. „Mamy gotowe propozycje, wiemy, że te nowe projekty idą we właściwym kierunku” – powiedział poseł Długi dodając, że nie muszą one być miłe dla tak zwanej „totalnej opozycji”. Grzegorz Długi dodał, że nowe ustawy powinny zaspokoić społeczne oczekiwanie reformy wymiaru sprawiedliwości, a jednocześnie być zgodne z konstytucją.
Zdaniem Rafała Grupińskiego z Platformy Obywatelskiej, sam fakt, że konsultacje się odbędą, jest pozytywnym sygnałem. Poseł powiedział, że prezydent jest pod presją z dwóch stron. Opozycja, środowiska prawnicze i uczestnicy lipcowych protestów oczekują, że Andrzej Duda tak skonstruuje projekty, aby były zgodne z konstytucją. Natomiast Jarosław Kaczyński, jego środowisko, i, jak powiedział poseł „fatalnie” ministerstwo sprawiedliwości chcą, żeby projekty łamały konstytucję. Rafał Grupiński oświadczył, że jego partia będzie przekonywać prezydenta, aby nowe przepisy były zgodne z literą i duchem konstytucji.
Eurodeputowany Polskiego Stronnictwa Ludowego Jarosław Kalinowski powiedział, że prezydenckie projekty ustaw będą lepsze od przedstawionych przez PiS. Nie wiadomo jednak, czy będą zgodne z konstytucją. Eurodeputowany przypomniał, że prezydent twierdził, iż ustawy o Trybunale Konstytucyjnym są zgodne z ustawą zasadniczą. Natomiast w opinii zdecydowanej większości prawników były one niekonstytucyjne. Jarosław Kalinowski wyraził nadzieję, że w trakcie prac sejmowych będzie miejsce na refleksje i konsultacje projektów.
24 lipca prezydent zawetował projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym, przygotowane przez Prawo i Sprawiedliwość. Andrzej Duda zapowiedział, że w ciągu dwóch miesięcy przedstawi własne projekty tych ustaw.

IAR/Trójka/Siekaj/gaj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520