5.4 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

„Wolność łączy” – hasło 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego ZOBACZ SPOT

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

„Wolność łączy” – pod takim hasłem będą organizowane uroczystości związane z 73. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Organizatorzy obchodów chcą dotrzeć z wiedzą o powstańczych walkach przede wszystkim do najmłodszych pokoleń. 
Dlatego, w ramach akcji „Wolność łączy”, będzie można odbyć spacer po miejscach pamięci – zapowiada dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Wolontariusze i harcerze w każdym z takich miejsc będą czekali na odwiedzających i pierwszym stu osobom, w danym miejscu pamięci, wręczą kotwicę symbolizującą Powstanie Warszawskie. Dyrektor Ołdakowski powiedział, że będzie to doskonały moment do opowieści o walkach o stolicę i do tłumaczenia symboliki powstania.
 
Harcerze i wolontariusze pojawią się nie tylko w widocznych miejscach związanych z powstaniem, ale także w tych, o których istnieniu niewiele osób wie.
Jednym z takich właśnie miejsc jest adres przy Brackiej 5 w Śródmieściu. To w tym podwórku działał batalion „Sokół” i to tu zginął symbol walk o stolicę, Antoni Godlewski, pseudonim Antek Rozpylacz. Jeden z żyjących do dziś kolegów Antka, Stefan Laube chętnie opowiada, jak ważne zadania wykonywał jego batalion. Dzięki działaniom „Sokoła” i innych oddziałów udało się zbudować barykady wzdłuż alej Jerozolimskich i odciąć Niemcom drogę do mostu Poniatowskiego, a także z placu Zamkowego do Belwederu.
O bohaterstwie oddziałów walczących wzdłuż alej Jerozolimskich i w bocznych ulicach wspominał w trakcie wizyty w Polsce prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Wskazywał na niezłomność mieszkańców stolicy w walce z hitlerowskim okupantem.
Akcja „Wolność łączy” rozpocznie się 1 sierpnia, pół godziny przed siedemnastą. Wolontariusze i harcerze pojawią się w 360 miejscach związanych z powstańczymi walkami i z ofiarami niepodległościowego zrywu.
Na stronie muzeum już dziś można znaleźć szczegóły akcji oraz ściągnąć aplikację na telefon, dzięki której zobaczymy mapę ważnych dla powstania miejsc.Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/A.Drążkiewicz/dabr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520