5.4 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Dziś Święto Wojska Polskiego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dziś obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. Upamiętnia Bitwę Warszawską 1920 roku, zwaną „Cudem nad Wisłą”. Spektakularne zwycięstwo Polaków nad Armią Czerwoną zapewniło Polsce niepodległość i uchroniło Europę przed rewolucją bolszewicką. Bitwę uważa się za jedno z 18 najważniejszych starć w dziejach świata.

 
W ramach tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego w Warszawie zaplanowano liczne wydarzenia. Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00 mszą świętą za Ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. O godz. 10.15 odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej na filarze Grobu Nieznanego Żołnierza poświęconej „Żołnierzom Wyklętym” oraz złożenie wieńca przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie zaplanowano uroczystości przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. O godz. 11.00 na dziedzińcu Belwederu zostaną wręczone nominacje generalskie, medale i odznaczenia państwowe, a także nastąpi pożegnanie generałów kończących służbę wojskową.
Centralna uroczystość państwowa połączona z defiladą wojskową rozpocznie się o godz. 12.00. Ulicami Warszawy przemaszeruje ponad 1000 żołnierzy. Przejadą między innymi kołowe transportery opancerzone Rosomak i wyrzutnie rakietowe Langusta. Na niebie zobaczymy śmigłowce, samoloty transportowe, szkolne oraz odrzutowe.
Około godz. 13.00 w parku Agrykola rozpocznie się żołnierski festyn. Dodatkowo przez cały dzień będzie można bezpłatnie zwiedzać Muzeum Wojska Polskiego.
Wojskowe pikniki odbędą również w innych miastach Polski, między innymi w Białymstoku, Gdyni, Kielcach, Węgorzewie i Wrocławiu.
15 sierpnia został ogłoszony Świętem Wojska Polskiego w 1923 roku i pozostawał nim do roku 1947-go. Potem Dzień WP był obchodzony w październiku, w rocznicę bitwy pod Lenino. Święto ustanowiła Rada Państwa w 1950 roku, uznając tę bitwę za początek braterstwa Wojska Polskiego z Armią Czerwoną.
W latach 1990-1992 święto obchodzono 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji. Obchody 15 sierpnia przywrócił Sejm III Rzeczypospolitej uchwałą z 1992 roku. Święto, ustanowione rozkazem generała Stanisława Szeptyckiego w 1923 roku, nie zostało bowiem anulowane żadnym aktem prawnym.

TS/IAR, Fot. Dreamstime

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520