We Włoszech odkryto nieznany szkic Michała Anioła

We Włoszech odkryto nieznany szkic Michała Anioła

Włoscy konserwatorzy na odwrocie słynnego szkicu Michała Anioła „Ofiarowanie Izaaka” odkryli jego pierwowzór. Nieznane dotychczas dzieło od jutra będzie można oglądać w Rzymie w Muzeach Kapitolińskich.

Szkic ołówkiem i piórkiem wystawiany w muzeum Michała Anioła we Florencji był naklejony na karton. W ubiegłym roku przy konserwacji rysunku odkryto, że na odwrocie znajduje się inny. Dzieło udało się odkleić, nie czyniąc rewersowi szkody. Dziennikarzom odkrycie prezentował minister kultury Dario Franceschini, a burmistrz Rzymu Virginia Raggi w rozmowie z Polskim Radiem zapraszała polskich turystów na Kapitol: „To bardzo ciekawa wystawa, tym bardziej że sensacyjne odkrycie było dziełem przypadku. Ale trzeba się śpieszyć, bo zamykamy 7 maja. Zapraszam gorąco Polaków do Muzeów Kapitolińskich. Są tu i tylko czekają, żeby je odkryć” – mówiła.
Oprócz pierwowzoru „Ofiarowania Izaaka” można będzie zobaczyć odkrytą 29 lat temu w identycznych okolicznościach pierwszą wersję szkicu Michała Anioła „Kleopatra”.

Piotr Kowalczuk, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS

WORDPRESS: 0