Władze powiatu sochaczewskiego chcą przyjąć pomnik Jana Pawła II z Ploermel

Władze powiatu sochaczewskiego chcą przyjąć pomnik Jana Pawła II z Ploermel

Rada powiatu sochaczewskiego zadeklarowała, że jest gotowa przyjąć pomnik Jana Pawła II z francuskiego miasta Ploermel. Francuska Rada Stanu nakazała usunięcie z pomnika krzyża, bowiem obecność symbolu religijnego w miejscu publicznym jest sprzeczna z francuskim prawem. W oświadczeniu władz Sochaczewa opublikowanym w internecie napisano, że Rada Powiatu popiera działania rządu, które zmierzają do przeniesienia pomnika do Polski.

„Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec próby rugowania symboli chrześcijańskich z przestrzeni publicznej. Nakaz francuskiej Rady Stanu o usunięciu krzyża z pomnika papieża Polaka w gminie Ploermel w Bretanii jest kolejnym przejawem walki z chrześcijaństwem i dyskryminacją ludzi wierzących” – napisano w oświadczeniu.
Władze powiatu oceniły, że „działania podejmowane przez władze Francji wobec pomnika świętego Jana Pawła II przypominają najgorsze totalitarne wzory”. W komunikacie czytamy też, że „Polacy, w tym sam Karol Wojtyła, najboleśniej doświadczyli prześladowań katolików przez nazizm i komunizm”.
Według francuskiego prawa, umieszczanie oznak religijnych w miejscach publicznych stanowi naruszenie regulacji z 1905 roku o laickim charakterze państwa francuskiego.
Decyzja francuskiej Rady Stanu, która nakazała zdjęcie krzyża z pomnika, zakończyła kilkuletni spór o niego. Pomnik został odsłonięty w bretońskim mieście 28 października 2006 roku. Federacja Wolnomyślicieli i dwóch obywateli Ploermel wniosło skargę do trybunału administracyjnego w Rennes. Trybunał nakazał merowi usunięcie pomnika. Kilka miesięcy później sąd apelacyjny w Nantes anulował decyzję trybunału. Teraz Rada Stanu uznała, że pomnik może zostać, ale wieńczący go krzyż należy w ciągu pół roku usunąć.
Ponad siedmiometrowy pomnik autorstwa gruzińskiego artysty Zuraba Cereteliego przedstawia Jana Pawła II stojącego pod łukiem zwieńczonym krzyżem.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/powiatsochaczew.pl/wcześn./mile/lp/dabr

COMMENTS

WORDPRESS: 0