Wizyta szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego w Waszyngtonie

Wizyta szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego w Waszyngtonie

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski odbywa dwudniową wizytę w Waszyngtonie. W środę spotkał się z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem. W czwartek przeprowadzi rozmowy z przedstawicielami ośrodków analitycznych.

Ministrowie rozmawiali już m.in. o kwestiach zniesienia wiz dla Polaków, śledztwie w sprawie katastrofy smoleńskiej i sprawach związanych z bezpieczeństwem.

Jak informuje biuro rzecznika prasowego MSZ, środowe spotkanie rozpoczęło się od omówienia dwustronnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, współpracy wojskowej i politycznej.

– Następnie rozmawiano o współpracy gospodarczej, szczególnie podkreśliliśmy kwestie bezpieczeństwa energetycznego – mówił szef polskiej dyplomacji po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem, podaje MSZ.

Kolejną sprawą było omówienie kalendarza wzajemnych wizyt.
Jeszcze w tym roku może dojść do spotkania prezydenta Trumpa i prezydenta Dudy.
Po raz pierwszy będą mieli okazję do rozmów w Brukseli na szczycie NATO. A następnie w Polsce przy okazji Forum we Wrocławiu, które będzie odbywać się równolegle do spotkania grupy G20 w Hamburgu.

Natomiast sekretarz Tillerson będzie miał okazję odwiedzić Polskę podczas dwóch, różnych wydarzeń: spotkania Grupy Wyszehradzkiej z państwami bałtyckimi i państwami nordyckimi oraz spotkania bukaresztańskiej dziewiątki.

Rozmowy ministra Waszczykowskiego w Waszyngtonie dotyczyły także spraw związanych z wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej, w tym polskich starań o odzyskanie od Rosji wraku Tu-154M.

– Wspominałem o kwestii smoleńskiej, ponieważ od siedmiu lat nie jesteśmy w stanie jednoznacznie zweryfikować przyczyn tej katastrofy. Powiedziałem, że w sprawach Smoleńska interesuje nas wszelka pomoc, zarówno techniczna, pomoc w śledztwie, pomoc prawna, jak również pomoc polityczna w przypadku presji wywieranej na Rosję – powiedział szef polskiej dyplomacji, cytowany przez biuro rzecznika MSZ.

Michał Kurowicki AIP, Fot. Twitter.com

COMMENTS

WORDPRESS: 0