„Wisła” i „Orka” czyli plany modernizacyjne ministra Macierewicza

„Wisła” i „Orka” czyli plany modernizacyjne ministra Macierewicza

Finalizacja programów „Wisła” i „Orka” – to najważniejsze zadania, jakie kierownictwo resortu chce zrealizować w najbliższych miesiącach. Program „Wisła” dotyczy zakupu od USA wyrzutni Patriot, natomiast „Orka” to umowa dotycząca pozyskania okrętów podwodnych.

Obie umowy – jak mówił pod koniec ubiegłego roku wiceminister obrony Bartosz Kownacki – są negocjowane od wielu miesięcy i niedługo zostaną rozstrzygnięte.
Wiceszef MON zapewnił, że w przypadku okrętów podwodnych to kwestia kilkunastu tygodni. Resort potrzebuje jeszcze kilku informacji, żeby rekomendować konkretnego dostawcę. W tej chwili w grze są trzy firmy: szwedzki Saab, francuski Naval Group oraz niemiecki holding stoczniowy TKMS.
Wskazanie partnera w programie „Orka” będzie początkiem szczegółowych negocjacji. Polska chce bowiem zbudować co najmniej trzy okręty uzbrojone w pociski manewrujące, z czego część technologii ma być przekazana do rodzimego przemysłu zbrojeniowego. Z wcześniejszych deklaracji wiceministra Kownackiego wynika, że rozmowy z konkretnym dostawcą zajmą kilka miesięcy, a budowa okrętów zajmie około siedmiu lat.
Bardziej zaawansowane są z kolei rozmowy w sprawie pozyskania baterii Patriot w ramach programu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego „Wisła”. Kongres USA późną jesienią 2017 roku zgodził się na sprzedaż Polsce tego typu uzbrojenia. Obecnie trwają negocjacje co do ceny kontraktu. Polska nie zgadza się – co mówił w minionym roku kilka razy minister Kownacki – na zaproponowaną cenę, czyli ponad 10 miliardów dolarów.
Minister podkreślił, że negocjacje „są na ostatniej prostej”, ale na razie nie będzie deklarował konkretnej daty podpisania umowy z USA. Dodał, że dla kierownictwa MON najważniejszy jest interes sił zbrojnych oraz cena, za jaką zostanie zakupiony system. Dlatego – jak mówił Kownacki – warto czasem dłużej ponegocjować, żeby uzyskać lepszą cenowo ofertę.
Polska chce kupić najnowszą dostępną wersję systemu Patriot. Zakup podzielony został na dwie fazy. W sumie chodzi o dostawę ośmiu baterii Patriot. Wyrzutnie mają być w najnowszej konfiguracji, wraz z nowoczesnym systemem dowodzenia IBCS.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/A.Drążkiewicz/wcześniejsze/sk

COMMENTS

WORDPRESS: 0