Wiolonczeliści i kontrabasiści rozpoczęli rywalizację

Wiolonczeliści i kontrabasiści rozpoczęli rywalizację

Przez tydzień Poznań będzie miastem przyciągającym uwagę tych, którzy lubią brzmienie wiolonczel i kontrabasów.

 

W niedzielę rozpoczynają się w Poznaniu dwa ogólnopolskie konkursy Wiolonczelowy im. Dezyderiusza Danczowskiego i Kontrabasowy im. Adama Bronisława Ciechańskiego. Oba odbędą się już po raz dziesiąty, a ich organizatorami są Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego i Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego. Do konkursu wiolonczelowego zakwalifikowano 40 instrumentalistów, a do kontrabasowego 27. Na czele jury stoi profesor Bartosz Bryła. Konkursy, które potrwają do soboty są trzyetapowe. Mogli się się do nich zgłosić studenci i absolwenci Akademii Muzycznych lub uczniowie ostatnich klas szkół muzycznych II stopnia, którzy w momencie rozpoczęcia konkursu nie mogą mieć ukończone 30 lat. I etap

Konkursu Wiolonczelowego rozpocznie się w poniedziałek, a I etap Konkursu Kontrabasowego w środę. Rywalizację wiolonczelistów rozpocznie Weronika Skrodzka, a kontrabasistów Paweł Prucnal. II etap konkursu wiolonczelowego odbędzie się w czwartek, a kontrabasowego w piątek. III etapy obu konkursów odbędą się w sobotę. Tego dnia odbędzie się też koncert laureatów. Oba konkursy odbyły się po raz pierwszy w roku 1974. Bardzo ciekawymi postaciami byli ich patroni.

Dezyderiusz Danczowski urodził się 16 marca 1891 roku w mieście Battonya na Węgrzech. Kształcił się? w Konserwatorium Lwowskim i w Lipsku. Do Poznania przyjechał w roku 1918. Był w gronie pierwszych pedagogów Konserwatorium Poznańskiego. Grał’ w orkiestrze Poznańskiego Teatru Operowego; był członkiem cenionego w latach międzywojennych Kwartetu Polskiego. Był niezwykle utalentowany co dostrzegali recenzenci. Był niekwestionowanym autorytetem w zakresie gry wiolonczelowej. Zmarł 25 sierpnia 1950 roku w Trzcińsku-Zdroju.Jego wnuczką jest ceniona polska skrzypaczka Kaja Danczowska.

Adam Bronisław Ciechański urodził się 8 grudnia 1882 roku w Sulmierzycach. Studiował w Hanowerze, w Berlinie i Hamburgu. W 1919 roku osiedlił się w Poznaniu i został koncertmistrzem kontrabasów w Teatrze Wielkim i w Orkiestrze Symfonicznej Stołecznego Miasta Poznania. Należał do Poznańskiego Zespołu Muzyki Kameralnej i Poznańskiego Tria Smyczkowego. Występował też jako solista. Z jego inspiracji poznańscy kompozytorzy – Stefan Bolesław Poradowski i Tadeusz Zygfryd Kassern napisali koncerty kontrabasowe, których był on pierwszym wykonawcą, a Feliks Nowowiejski wprowadził rozbudowane solowe partie kontrabasu w poemacie symfonicznym „Beatrice”. Był też Adam Bronisław Ciechański pedagogiem w Konserwatorium Poznańskim. Gdy po II wojnie światowej powrócił do Poznania, objął funkcje I kontrabasisty w orkiestrze Opery. W poznańskiej PWSM (obecnie Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego) prowadził klasę kontrabasu. „AbeCe” – bo tak Ciechań-skiego nazywano – był nie tylko znakomitym muzykiem i utalentowanym pedagogiem, ale także wyróżniającą się na tle muzycznego Poznania niekonwencjonalną, pełną dowcipu i fantazji osobowością artystyczną. Łatwo go można było rozpoznać po noszonym przez niego ogromnym kapeluszu. Zmarł 17 maja 1957 roku w Poznaniu.

X Ogólnopolski Konkurs Wiolonczelowy im. Dezyderiusza Danczowskiego odbędzie się w Auli im. Stefana Stuligrosza Akademii Muzycznej( ul. Św. Marcin 87), 13-14 listopada, godz. 9 i 15.30 I etap, 16 listopada godzina 9 II etap, 18 listopada godzina 9 III etap X Ogólnopolski Konkurs Kontrabasowy im. Adama Bronisława Ciechańskiego Aula im. Stefana Stuligrosza, 15 listopada, godz. 9 i 15.00 I etap, 17 listopada godzina 9 II etap, 18 listopada godzina 9 III etap 18 listopada godzina 19.30 Koncert laureatów. Wstęp na wszystkie wydarzenia konkursów jest wolny.

Marek Zaradniak (aip)

fot.pixabay.com

COMMENTS

WORDPRESS: 0