13.2 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Wieża antysmogowa stanęła w Krakowie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Smog Free Tower ustawiona została w parku Jordana, który odwiedzają tysiące mieszkańców i turystów. Siedmiometrowa wieża antysmogowa będzie oczyszczała krakowskie powietrze do połowy kwietnia.

Smog Free Tower to największy oczyszczacz smogu na świecie. Walory tego innowacyjnego urządzenia poznać mogli wcześniej już m.in. mieszkańcy Holandii i Chin. Teraz, dzięki inicjatywie ING Banku Śląskiego, stanęła ona również w Krakowie. Chodzi przede wszystkim o to, by zwrócić uwagę na konieczność podejmowania działań w trosce o czyste powietrze. Antysmogowa wieża nie przypadkowo została ustawiona i uruchomiona właśnie w stolicy Małopolski. – Problem smogu istnieje od wielu lat. Kraków według nas robi bardzo dużo, jeżeli chodzi o przeciwdziałanie zanieczyszczaniu środowiska, dlatego stwierdziliśmy, że to najlepsze miejsce na usytuowanie takiej wieży – przyznaje Joanna Erdman, wiceprezes ING Banku Śląskiego.

Siedmiometrowa wieża wykorzystuje opatentowaną technologię jonizacji. Jest to pierwsza i jedyna taka instalacja w Polsce, wyposażona w przyjazną środowisku technologię, pozwalającą filtrować 30 000 metrów sześciennych powietrza na godzinę, zużywając do tego mniej elektryczności niż bojler. Zasady działania urządzenia można opisać bardzo prosto. Najpierw zasysa do swojej górnej części zanieczyszczone powietrze, następnie oczyszcza je, wychwytując i zatrzymując trujące cząsteczki, a następnie wypuszcza już oczyszczone powietrze. Wieżę zaprojektował Daan Roosegaarde, holenderski artysta i innowator. – Smog Free Tower to wykorzystanie technologii i kreatywnego myślenia do poprawy naszego codziennego życie – podkreślał Daan Roosegaarde podczas oficjalnego uruchomienia wieży w parku Jordana. – Oczywiście jedna wieża nie rozwiąże problemu zanieczyszczenia powietrza w całym mieście, ale już lokalnie daje duże efekty. Jeśli jest ustawiona np. w parku, to jest w stanie o kilkadziesiąt procent zmniejszyć w nim zanieczyszczenie powietrza – dodaje holenderski innowator.

Zdaniem Daana Roosegaarde’a właśnie skwery czy parki – taki jak krakowski park Jordana – na których spotykają się całe rodziny, przyjaciele i znajomi, są idealnym miejscem do ustawienia wieży antysmogowej. Dzięki niej ludzie mogą bowiem spędzić czas w otoczeniu czystego powietrza. Ale urządzenie można oczywiście ustawiać również w innych miejscach, chociażby na placach miejskich, przy przystankach itd. Efektywność wieży została potwierdzona przez Politechnikę w Eindhoven. Poza samym skutecznym, fizycznym oczyszczaniem powietrza, ma ona jednak jeszcze drugą, równie kluczową funkcję – edukacyjną. Ponad 80 proc. ludzi żyjących na terenach miejskich oddycha powietrzem, którego zanieczyszczenie przekracza normy wyznaczone przez Światową Organizację Zdrowia. Wieża ma więc uświadamiać mieszkańców, jak ważne jest podejmowanie działań, by walczyć ze smogiem i nie przyczyniać się do jego produkcji. A można to robić na wiele sposobów, chociażby wymieniając piece węglowe na ekologiczne, dojeżdżając do pracy rowerem zamiast samochodem itd. – Oprócz atrybutów technologicznych, wieża ma właśnie ten edukacyjny wymiar. Chcemy, aby zwracała uwagę na tematy związane z ochroną środowiska, na konieczność dbania o nasze wspólne dobro, jakim jest czyste powietrze – podkreśla Joanna Erdman, wiceprezes ING Banku Śląskiego.

Zadowolenia z tego, że wieża została ustawiona w Krakowie, nie ukrywa Elżbieta Koterba, wiceprezydent miasta. – Ten projekt znakomicie wpisuje się w prowadzoną przez nas walkę o czyste powietrze. Staramy się wspierać innowacyjne pomysły. Wieża ma przede wszystkim wartość edukacyjną, ale poza tym ma też niezaprzeczalne walory estetyczne – mówi wiceprezydent Koterba. Smog Free Tower ma bowiem bardzo nowoczesny i atrakcyjny dizajn. Nocą, w parku Jordana jest podświetlana, co powoduje, że jest dodatkową atrakcją. Oficjalnie pozostać ma w Krakowie do kwietnia. Ale Elżbieta Koterba nie ukrywa, że będą prowadzone rozmowy, by pozostała na dłużej, lub nawet na stałe. Gdyby się to udało, mogłaby docelowo stanąć np. na rondzie Mogilskim, czyli jednym z największych krakowskich węzłów przesiadkowych, z którego codziennie korzystają tysiące mieszkańców. Antysmogowa wieża jest jednym z elementów Smog Free Project, który rozpoczął swoje światowe tournée od Chin, gdzie w 2016 roku skutecznie zwrócił uwagę na problem smogu. Projekt jest częścią szerszej wizji „Krajobrazy przyszłości”, motywu przewodniego w twórczości Roosegaarde’a, inspirującego ludzi do wykorzystywania technologii do działań zmierzających do poprawy jakości życia w środowisku miejskim.

 

Daan Roosegaarde zaprojektował również Smog Free Ring –pierścionek z oczkiem wykonanym ze skompre-sowanych cząsteczek smogu przechwyconych przez Smog Free Tower. Udział ING Banku Śląskiego w projekcie holenderskiego artysty wynika z zaangażowania tej instytucji w działania związane z ochroną środowiska. W grudniu 2017 r. bank ogłosił Deklarację Ekologiczną, w której zobowiązał się do wspierania projektów związanych z walką z zanieczyszczeniami. Postulaty te są realizowane m.in. poprzez preferencyjne kredyty na domy pasywne i ekologiczne oraz wciąż rozbudowywaną flotę samochodów elektrycznych banku. Smog Free Tower wpisuje się w strategię i działania proekologiczne ING Banku Śląskiego.

Rozmowa Joanna Erdman, wiceprezes INGBanku Śląskiego

Spotykamy się obok Smog Free Tower. Jak to się stało, że postanowiliście Państwo w ten sposób zwrócić uwagę na problem czystego powietrza? Jako bank prowadzimy działania mające na celu zwrócenie uwagi na problem czystości powietrza. Naszą uwagę przykuł projekt wieży antysmogowej autorstwa holenderskiego artysty Daana Roosegaarde’a i zaprosiliśmy go do współpracy w Polsce. Wieża to dla nas symbol, który ma uświadomić jak największej liczbie osób konieczność dbania o środowisko, o powietrze, o wodę i ma sprawić, że ludzie zmienią swoje postawy, będą bardziej wrażliwi i świadomi w kwestiach ekologicznych.

Jak instytucja finansowa może dbać o środowisko? W grudniu 2017 roku ogłosiliśmy Deklarację Ekologiczną, zgodnie z którą w działalności biznesowej naszym priorytetem są projekty realizowane w trosce o środowisko . Od 2015 roku nie finansujemy nowych elektrowni węglowych, a po 2025 roku nie będziemy finansować klientów, których działalność jest zależna od węgla energetycznego w stopniu wyższym niż 5 proc.

Troski o środowisko nie zaczynacie jednak Państwo od zera? Od kilku lat prowadzimy akcje edukacyjne wśród pracowników, dotyczące oszczędzania energii, wody, ochrony środowiska i zdrowego stylu życia. To daje mierzalne efekty. Bank od 2014 roku o 78 proc. ograniczył emisję CO2, a obecnie już w 100 proc. kupuje zieloną energię. W tym czasie ograniczyliśmy zużycie wody o ponad 13 proc. Ograniczamy zużycie papieru – w 2017 roku zaoszczędziliśmy ponad milion kartek papieru formatu A4. Promujemy car pooling, wspólne dojazdy pracowników do pracy, a także jazdę rowerem. Wychodzimy też z ofertą do naszych klientów, którzy chcą się przyłączyć do walki o czyste powietrze.

aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520