9.4 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Wielka Brytania: kontrowersje po orzeczeniu w sprawie Brexitu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Brytyjska premier Theresa May będzie dziś rozmawiać telefonicznie z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem. Jak się oczekuje, potwierdzi w tej rozmowie, że planuje w marcu formalnie wypowiedzieć członkostwo kraju w Unii Europejskiej. W Londynie jednak mało kto podziela tę pewność.

Po wczorajszym orzeczeniu sądowym, że premier musi mieć zgodę parlamentu na uruchomienie Brexitu, w brytyjskiej prasie ukazały się zdjęcia trzech sędziów i nagłówki w rodzaju „Sędziowie kontra naród”, a nawet „Wrogowie ludu”.

Rząd zapowiedział apelację, bo premier May jest zdania, że sprawa rokowań traktatowych z innymi państwami to prerogatywa gabinetu, a do parlamentu należy dopiero ich późniejsza ocena i ewentualna ratyfikacja.
Opozycja ocenia, że to hipokryzja. Jak przypomina, cała idea Brexitu opierała się na hasłach przywrócenia utraconej na rzecz Unii suwerenności własnego parlamentu i własnych sądów.

Były wicepremier, liberał Nick Clegg powiedział BBC, że chciałby, aby „Izba Gmin wykonała swoją konstytucyjną powinność i zapewniła, że rząd będzie działał zgodnie z interesem narodowym”.

Były lider konserwatystów, Iain Duncan Smith napisał jednak w gazecie „Daily Telegraph”, że rokowania z Unią nigdy się nie zaczną, jeśli pozostawić je 650 posłom. Obecnie pewne jest tylko jedno – że nie zaczną się, dopóki rząd nie złoży apelacji od wczorajszego orzeczenia, a Sąd Najwyższy jej nie rozpatrzy.

Grzegorz Drymer/Londyn, Fot. Dreamstime.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520