14.3 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

W wieku 87 lat zmarła Wanda Chotomska, jedna z najbardziej znanych współczesnych polskich poetek dla najmłodszych. Kilka słów o jej życiu i twórczości

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Zmarła Wanda Chotomska, jedna z najbardziej znanych współczesnych polskich poetek dla najmłodszych. Miała 87 lat. 

Napisała około 200 książek, a także liczne teksty popularnych piosenek, między innymi dla harcerskiego zespołu Gawęda. Była też autorką telewizyjnej dobranocki „Jacek i Agatka”. Program ukazywał się w telewizji przez 10 lat, w latach 60. i 70.
W dorobku twórczym Wandy Chotomskiej znalazły się także audycje radiowe i telewizyjne, scenariusze do filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych. Jest także autorką scenariuszy bajek muzycznych – „Kosmiczna heca”, „O Tadku-Niejadku, babci i dziadku”, a także widowisk, jak – „Gawęda i detektywi” czy „Gawęda – Na deszcz i pogodę”.
Do jej najbardziej znanych zbiorów wierszy należą: „Siedem księżyców”, „Tańce polskie”, „Kram z literkami”, „Wiersze dla dzieci”, „Dla każdego coś śmiesznego”, „Dlaczego cielę ogonem miele”.
Wanda Chotomska była inspiratorką obchodzenia w Polsce Dnia Dziadka oraz ustanowienia Orderu Uśmiechu, jedynego w świecie odznaczenia przyznawanego przez dzieci. Sama została nim uhonorowana w 1969 roku.
W swoich utworach kontynuuje najlepsze tradycje Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Główną rolę gra tu zabawa słowem, nieoczekiwane i pełne fantazji skojarzenia. W klimacie życzliwości i zrozumienia potrzeb dziecka, autorka podaje informacje o otaczającym świecie. Podkreśla znaczenie przyjaźni, kształtuje kulturę uczuć i obyczaje. Utwory Wandy Chotomskiej zawierają ważne dla każdego dziecka wartości wychowawcze.

Wanda Chotomska urodziła się 26 października 1929 roku w Warszawie. Studiowała na Wydziale Społeczno-Politycznym i Wydziale Dziennikarskim stołecznej Akademii Nauk Politycznych. Debiutowała w 1949 roku, na łamach „Świata Młodych”.
W 1958 roku wydała pierwszy tomik poezji „Tere fere”. Wspólnie z Mironem Białoszewskim publikowała wiersze w „Świerszczyku”, podpisywane pseudonimem „Wanda Miron”.
W latach 1962-1972 była autorką popularnych dobranocek telewizyjnych „Jacek i Agatka”. Pisała też piosenki i sztuki dla dziecięcych teatrzyków.
Pisarka otrzymała wiele wyróżnień, między innymi w 2003 roku medal Polskiej Sekcji IBBY, międzynarodowej organizacji zajmującej się literaturą dziecięcą, za całokształt twórczości, i Nagrodę Prezydenta RP Sztuka Młodym. Została również odznaczona Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis i pięć lat temu – Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Otrzymała honorowe obywatelstwo Słupska oraz Zgierza. Jej imieniem zostały nazwane biblioteki, szkoły i przedszkola w różnych miastach Polski. Była członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
W ubiegłym roku ukazała się biografia poetki „Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia”, autorstwa Barbary Gawryluk.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/E.Porycka/E.Leo/K.Koziełł/dok.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520