1.7 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

Wieczerza Wigilijna – najpiękniejszy wieczór w roku…

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dlaczego akurat dwanaście potraw powinno znaleźć się na stole podczas tradycyjnej Wigilii?

Według tradycji chrześcijańskich symbolizowały dwunastu apostołów. Z kolei według wierzeń ludowych nawiązywały do liczby miesięcy w roku. Mimo że Wigilia jest posiłkiem postnym, to nasi przodkowie uczynili z tego ograniczenia prawdziwą ucztę dla podniebienia. Tradycja nakazywała skosztowania wszystkich potraw, aby kolejna wieczerza wigilijna była równie dostatnia. A co powinno znaleźć się na wigilijnym stole?

Barszcz czerwony z uszkami
Listę otwiera jedna z tradycyjnych zup wigilijnych –  barszcz czerwony z uszkami.  Pamiętaj, aby  świąteczny barszczyk zachwycał pięknym kolorem, dodaj podczas gotowania soku z cytryny lub octu.

Zupa grzybowa
W niektórych regionach Polski do dziś jako wigilijną zupę przygotowuje się zupę grzybową, a nie barszcz czerwony z uszkami. Grzyby mają bogatą symbolikę. Nasi przodkowie kojarzyli je ze zdrowiem i siłami witalnymi.

Kapusta z grochem
Ta staropolska potrawa pojawia się na wielu polskich stołach podczas wieczerzy wigilijnej. W tym wydaniu jest postna i zachwyca niepowtarzalnym smakiem, charakterystycznym tylko dla tego wyjątkowego dnia. Wiele gospodyń przygotowuje ją także z grzybami.

Karp
Na wigilijnym stole zdecydowanie jednak królują ryby. Przypisuje się im znaczenie religijne, symbolizują bowiem Chrystusa i odradzanie się życia. Najczęściej jemy karpia, który przez resztę roku jest przez nas zapomniany. Wytrawne gospodynie przygotowują dla swoich bliskich karpia w galarecie, który w połączeniu z aromatem warzyw i ziół zamienia się w kulinarne arcydzieło i zachwyca delikatnością smaku.

Śledź
Drugim popularnym gatunkiem i często spotykanym na wigilijnym stole jest śledź, który jest symbolem postu i wyczekiwania. Zwykle podaje się go tradycyjnie w śmietanie czy oleju.

Pierogi z kapustą i grzybami
Kolejną potrawą pełną symboliki, bez której trudno wyobrazić sobie polską Wigilię są pierogi z kapustą i grzybami. W tradycji grzybom przypisywano magiczną moc.

Kompot z suszu
Jego również nie może zabraknąć na wigilijnym stole. To kolejna symboliczna potrawa.  Jabłka gwarantują miłość, zdrowie i pokój, gruszki zapewniają długowieczność, a suszone śliwki odpędzają złe moce.

Kluski z makiem
Kluski z makiem gościły tradycyjnie na stołach na Mazowszu, Podlasiu, Podkarpaciu i w Wielkopolsce. Na Mazowszu z długości klusek wróżono obfitość plonów. Słodki mak z aromatycznym miodem i bakaliami to wspaniała słodycz i zapach.

Makowiec
Dlaczego nie może go zabraknąć na świątecznym stole? Wiadomo, mak to dostatek i bogactwo. Według wierzeń ludowych, dania z makiem były najważniejszymi z wigilijnych potraw, a ich brak mógł ściągnąć na domostwo nieszczęście.

Kutia
Kutia przywędrowała do nas z kresów  i należy do ścisłej „dwunastki” wigilijnych potraw.
Przygotowuje się ją z pszenicy (ewentualnie pęczaku), maku, miodu, dużej ilości bakalii i mleka.

Piernik
Piernik to kolejna potrawa z wigilijnego stołu.  Twarde ciemnobrązowe ciasto pachnące miodem, przyprawami korzennymi i wszelakimi bakaliami, było dla naszych przodków symbolem dobrobytu i wysokiego statusu społecznego. Ciasto piernikowe zostało tak pomyślane, aby przetrwać długie podróże lądowe. Swoją trwałość zawdzięcza z jednej strony dużemu udziałowi przypraw korzennych, a z drugiej swojej twardości i suchości. Dlatego pierniki wigilijne zwyczajowo robiono zaraz po Andrzejkach.

Chleb
Nie można o nim zapomnieć pośród wigilijnych przysmaków. Chleb symbolizuje dobrobyt i początek nowego życia. Jego obecność na wigilijnym stole ma zapewnić pomyślność w nadchodzącym roku.

TS/wiadomości.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520