11.6 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

WHO: Zika jest już zagrożeniem dla całego świata

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

 

Światowa Organizacja Zdrowia(WHO) uznała wirusa zika za zagrożenie dla zdrowia publicznego w skali globalnej.

To czwarty w ostatnim czasie przypadek ogłoszenia tak wysokiego stopnia zagrożenia przez WHO, która nakazuje teraz podjęcie jak najszerszych działań, które ograniczyłyby zakres występowania wirusa.
Zika, który został zidentyfikowany już pół wieku temu jest odpowiedzialny za uszkodzenia mózgu, zwane małogłowiem. Zdaniem specjalistów WHO wirus zagraża już całej kuli ziemskiej, szacunki mówią, iż do końca tego roku zarażonych nim będą nawet cztery miliony ludzi.
Margaret Chan, dyrektor generalna WHO oświadczyła w poniedziałek, iż uznanie zagrożenia ze strony tego wirusa podjęto przy współpracy kilkunastu najlepszych specjalistów w tej dziedzinie.
– Czy można sobie wyobrazić było inną decyzję niż tę, która podjęliśmy. Gdyby tak się nie stało, ludzie by nas pytali: dlaczego nie robiliście nic, by ograniczyć zagrożenie ze strony wirusa – wyjaśniała szefowa WHO.
Ostatnie dane mówią, iż w samej tylko Brazylii zarażonych może już być około czterech tysięcy ludzi tym wirusem, uważa się, że odpowiada on w tym kraju za 270 przypadków narodzin dzieci z małogłowiem.
Jak oświadczyli przedstawiciele WHO kilkanaście podobnych przypadków wystąpienia małogłowia u nowonarodzonych dzieci stwierdzono w roku 2014 na Polinezji Francuskiej.
Deklaracja HWO o uznaniu wysokiego stopnia zagrożenia wirusem zika i to w skali globalnej jest ewenementem. Poprzednio taki alert ogłoszono w roku 2009 podczas epidemii grypy H1N1, na która zapadło około 200 mln ludzi. Potem w maju 2014 roku był alarm z powodu epidemii polio w Pakistanie i Syrii i wreszcie po wybuchu Eboli w sierpniu 2014 roku w Zachodniej Afryce.
Zika jest zaskoczeniem dla specjalistów, wirus pojawiał się w różnych częściach kuli ziemskiej, jednak jego symptomy nie były specjalnie groźne. I tak było do października ubiegłego roku, kiedy to stwierdzono nienaturalnie wysoki przyrost narodzin dzieci z małogłowiem w Brazylii. Jako sprawcę schorzenia wskazano właśnie ten wirus, przeciwko któremu nie ma żadnego skutecznego leku.

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520