Węgry: Spotkanie prezydentów V4

Węgry: Spotkanie prezydentów V4

Prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier rozpoczęli doroczne spotkanie w ramach Grupy Wyszehradzkiej. W węgierskiej miejscowości Szekszard (czyt.: seksard) liderzy rozmawiają o rozszerzaniu Unii Europejskiej na Bałkanach, ekologii i o cyfryzacji.

Gospodarzem spotkania jest węgierski prezydent Janos Ader. To właśnie Węgry przewodniczą obecnie pracom Grupy Wyszehradzkiej. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda.
Prezydenci rozmawiają m.in. o tym czy i kiedy jest możliwe rozszerzenie Unii Europejskiej o kolejne kraje Bałkanów Zachodnich. Do tej pory w skład Wspólnoty weszły dwa kraje tego regionu czyli Słowenia i Chorwacja. Cztery inne kraje: Albania, Serbia, Czarnogóra i Macedonia, mają status kandydata do Unii. O wejście do Wspólnoty starają się także Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo, choć są one na wstępnym etapie rozmów.

Węgry chcą, aby Bruksela rozpoczęła wkrótce negocjacje akcesyjne z Albanią i Macedonią. Z kolei Polska uważa, że Unia, mimo bieżących problemów takich jak Brexit, powinna nadal rozszerzać się i nie zamykać innym krajom możliwości stowarzyszenia.
Spotkania prezydentów krajów Grupy Wyszehradzkiej organizowane są co roku. W ubiegłym roku przywódcy Polski, Czech, Słowacji i Węgier spotkali się w Łańcucie.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski, Szekszard/to/

COMMENTS

WORDPRESS: 0