Węgry: Orbán – Nasz region jest motorem gospodarczym Unii

Węgry: Orbán – Nasz region jest motorem gospodarczym Unii

Premier Mateusz Morawiecki złożył dziś wizytę w Budapeszcie, gdzie spotkał się z premierem Węgier Viktorem Orbánem. Była to pierwsza oficjalna wizyta zagraniczna Mateusza Morawieckiego.

Na konferencji prasowej premier Węgier mówił o tym, że modele gospodarcze Europy Środkowej są skuteczne, Polska i Węgry przyczyniły się do gospodarczej stabilizacji Unii Europejskiej. Ten region jest motorem gospodarki Unii, dlatego też kraje Wyszehradzkie pragną stanowczo wyrazić swoje stanowisko w sprawie polityki Unii.
Politykę migracyjną Unii Europejskiej Orbán określił jako nieskuteczną, która poniosła spektakularną porażkę. Węgry nadal odrzucają obowiązkowe kwoty i trwają przy stanowisku, że należy obronić granice Europy, a uchodźcom trzeba pomóc na miejscu. Orbán podziękował Polsce za pomoc w ochronie południowych granic Węgier. Podkreślił, że ta pomoc pokazuje, że ochrona granic jest wspólną sprawą europejską.
Premier Węgier dodał, że 2018 będzie ważnym rokiem dla Europy, ponieważ to ostatni pełny rok cyklu parlamentarnego Unii Europejskiej, a wielu polityków uważa, że będzie to też ostatnia szansa, żeby zadecydować o polityce migracyjnej Europy.Według Orbána Grupa Wyszehradzka nie powinna zostać poszerzona, ale powinna podtrzymywać intensywne relacje z innymi państwami, na przykład z Austrią. Ostatnie wybory w Austrii premier Węgier nazwał dobrym przykładem na to, że przy władzy nie mogą utrzymać się politycy, którzy nie reprezentują woli narodu. Orbán wyraził nadzieję, że podobne zmiany zajdą też w innych krajach europejskich.
Premier Węgier mówił o wielkich możliwościach współpracy Polski i Węgier w sektorze energii i transportu, mówił też o potrzebie wzmocnienia rozwoju połączeń w kierunkach północ-południe.
Na konferencji prasowej premierzy Węgier i Polski nie wspomnieli o kwestii uruchomienia postępowania na podstawie artykułu siódmego przeciw Polsce.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Daniel Borzon, Budapeszt/kj

COMMENTS

WORDPRESS: 0