8.4 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Waszyngton: Pierwsza od ośmiu lat wizyta polskiego prezydenta w Białym Domu. Prezydenci USA i Polski o energetyce

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Zwiększenie współpracy w energetyce ma być jednym z głównych tematów dzisiejszych rozmów prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych. O 18.15 w Białym Domu Donald Trump przyjmie Andrzeja Dudę.

Rozmowy prezydentów mają zakończyć się podpisaniem deklaracji o strategicznym partnerstwie obu krajów. Ma się tam znaleźć zapis o poszerzeniu dotychczasowej współpracy w energetyce. Od roku Polska kupuje od Stanów Zjednoczonych skroplony gaz LNG. W czerwcu tego roku polski koncern PGNiG podpisał kolejne umowy w tej sprawie z dwiema amerykańskimi firmami i od każdej z nich będzie kupować 2 miliony ton gazu. Nowe źródła dostaw mają spowodować w efekcie uniezależnienie się Polski od dostaw z Rosji.

Nowa amerykańska ambasador w Warszawie Georgette Mosbacher kilka dni temu mówiła, że zwiększenie dostaw do Polski będzie jednym z jej głównych zadań. “Polska podejmuje dzisiaj kroki, by nigdy nie być na łasce Rosji w sprawach energii. Moim zadaniem jest dbać, by Ameryka zrobiła wszystko co może, by pomóc Polsce być niezależną energetycznie” – mówiła Georgette Mosbacher.
Amerykańskie surowce energetyczne mają poprzez Polskę trafiać także do krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym m.in. do Chorwacji. Służyć ma temu Inicjatywa Trójmorza, której założeniem jest budowa połączeń infrastrukturalnych pomiędzy krajami regionu.

Andrzej Duda przyleciał do Waszyngtonu prosto z Bukaresztu. W stolicy Rumunii brał udział w spotkaniu Inicjatywy Trójmorza. Amerykański prezydent Donald Trump kilkakrotnie mówił o swoim wsparciu dla pomysłu, a w ubiegłym roku w Warszawie brał udział w spotkaniu Inicjatywy.


Andrzej Duda szóstym polskim prezydentem w Białym Domu

To pierwsza od ośmiu lat wizyta polskiego prezydenta w Białym Domu. Tuż po 18.00 w amerykańskiej stolicy rozpocznie się spotkanie Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy. W czasie zaplanowanych na niecałe dwie godziny rozmów prezydenci Stanów Zjednoczonych i Polski mają zająć się kwestią zwiększenia współpracy wojskowej i gospodarczej obu krajów.

Począwszy od 1989 roku każdy polski prezydent przynajmniej raz był w Białym Domu. Lech Wałęsa został przyjęty najpierw przez George’a Busha seniora, a potem przez Billa Clintona. Najwyższą rangę dyplomatyczną miała wizyta Aleksandra Kwaśniewskiego w 2002 roku, kiedy prezydentem był George W.Bush. Na cześć polskiego prezydenta rozległo się 21 salw honorowych, a w składzie polskiej delegacji byli zarówno ministrowie, dyplomaci, biznesmeni i ludzie kultury. Na uroczystej kolacji w Białym Domu pojawili się też najważniejsi amerykańscy politycy.

Z kolei prezydent Lech Kaczyński gościł w Białym Domu w kilka miesięcy po wyborze na urząd, a drugi raz poleciał do Waszyngtonu nieco ponad rok później. Bronisław Komorowski został przyjęty przez Baracka Obamę w grudniu 2010 roku. Była to ostatnia jak dotąd wizyta polskiego prezydenta przy Pennsylwania Avenue.

Andrzej Duda przyjeżdża do Białego Domu w trzy lata po rozpoczęciu kadencji. Nie jest to jednak jego pierwsze spotkanie z Donaldem Trumpem. Politycy rozmawiali w czasie wizyty Trumpa w ubiegłym roku w Warszawie i mają za sobą krótkie rozmowy na szczytach NATO czy na forum w Davos.


 

Ekspert o spotkaniu Duda Trump

Spotkanie prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy to okazja do umocnienia i tak bliskiego sojuszu pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi – mówi analityk waszyngtońskiego ośrodka The Heritage Fundation Nile Gardiner. Według amerykańskiego eksperta rozmowy w Białym Domu będą w znacznym stopniu dotyczyć kwestii bezpieczeństwa narodowego i współpracy dziedzinie obronności.

Według Nile’a Gardinera spotkanie w Białym Domu będzie dla polskiej strony okazją by bezpośrednio zaapelować do prezydenta Trumpa w sprawie wzmocnienia bezpieczeństwa Polski. „Polski wniosek o stałą obecność wojskową będzie jednym z najważniejszych tematów dla polskiego prezydenta” – powiedział Gardiner w wywiadzie dla Polskiego Radia. Analityk podkreśla jednak, by nie oczekiwać ogłoszenia decyzji w tej sprawie. „Moim zdaniem Stany Zjednoczone powinny zdecydować się na stałą obecność wojskową w Polsce, ale to jest poważna decyzja wielu resortów, którą muszą poprzedzić szczegółowe konsultacje” – zaznaczył. Gardiner spodziewa się dyskusji o eksporcie amerykańskiego gazu LNG do Polski oraz bezpieczeństwie energetycznym Europy, w tym Nordstream 2. Ekspert Heritage Fundation jest przekonany, że strona amerykańska podniesie kwestię porozumienia nuklearnego z Iranem. „Jako członek Unii Europejskiej Polska pozostała wierna porozumieniu nuklearnemu z Iranem ale prezydent Trump będzie oczekiwał poparcia decyzji o wycofaniu się z tego układu” – dodał Nile Gardiner. Analityk Heritage Fundation wyraził przekonanie, że dyskusja prezydentów Trumpa i Dudy będzie produktywna i przyjacielska.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/jj

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski, Waszyngton/jj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520