7.1 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Waszczykowski: ostra odpowiedź Polski Komisji Europejskiej była konieczna

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział, że ostra odpowiedź Komisji Europejskiej była konieczna. Gość Telewizji Republika podkreślił, że reformując wymiar sprawiedliwości polski rząd nie robi niczego złego i postępuje zgodne z unijnymi standardami oraz z oczekiwaniami Polaków. 
Szef MSZ mówił, że dziwi go stanowisko unijne. „Uważamy, że Komisja Europejska nie ma uprawnień do tego, aby ingerować w wewnętrzne kwestie polskiego sądownictwa” – powiedział Witold Waszczykowski. Zaznaczył, że reformy, które są przeprowadzane nie dotyczą orzekania, lecz organizacji wymiaru sprawiedliwości, więc zmiany nie wpływają na niezawisłość władzy sądowniczej ani na wydawane wyroki.
Witold Waszczykowski dodał, że ponieważ „niektóre kwestie zostały odłożone, Komisja Europejska nie powinna ich dotykać”. Minister wyraził nadzieję na ostateczne zamknięcie sprawy, bo – w jego opinii – „na płaszczyźnie politycznej były już sygnały, że państwa członkowskie nie będą chciały jej kontynuować i podejmować na Radzie Europejskiej”.
W 12-stronicowym liście do Komisji Europejskiej, do którego dotarło Polskie Radio, rząd w Warszawie odrzucił zastrzeżenia Komisji Europejskiej dotyczące reform w sądownictwie. Komisja zakwestionowała ustawy – o sądach powszechnych oraz o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, a także o ustawy, których zawetowanie zapowiedział prezydent – o Sądzie Najwyższym, oraz Krajowej Radzie Sądownictwa.
W liście do Brukseli Polska napisała, że prowadzone przez rząd działania legislacyjne wprowadzające reformę wymiaru sprawiedliwości są zgodne ze standardami europejskimi i odpowiadają na oczekiwania społeczne. Polska uważa ponadto, że każdy kraj ma prawo wprowadzać zmiany w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości i Komisja nie ma kompetencji, by je oceniać. Rząd przypomniał też, że obowiązują tylko te ustawy, które zostały podpisane przez prezydenta, czyli o ustroju sądów powszechnych i Krajowej Szkole Sądownictwa i nie stanowią one zagrożenia dla niezależności sądów oraz praworządności w Polsce.
Odnosząc się do samej procedury kontroli praworządności MSZ powtórzył, że jej ocena w krajach członkowskich należy do przedstawicieli europejskich rządów i unijnych przywódców, a nie do Brukseli.
Teraz Komisja ma przeanalizować przysłane wyjaśnienia i zdecydować o dalszych krokach. Już kilka miesięcy temu poprosiła unijnych ministrów do spraw europejskich o omówienie sytuacji w Polsce i zapowiedziała, że po wakacjach będzie wnioskować o ponowną debatę. W najbliższych czwartek natomiast na temat Polski będą rozmawiać europosłowie z komisji swobód obywatelskich. Na jej posiedzenie zaproszony został wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/TV Republika/wcześn./jl/dabr/mile

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520