-1.2 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

W Warszawie premiera filmu o Polakach ratujących Żydów w czasie okupacji

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Warszawie zaprezentowano premierowo dokument „Pomoc, która groziła śmiercią” – o Polakach ratujących Żydów w czasie okupacji. Film, który wyreżyserował Mieszko Zieliński, składa się z historii opowiadanych przez pięć osób, które wraz z rodzinami podczas II wojny światowej pomogły przetrwać skazanym przez Niemców na zagładę Żydom.
Reżyser filmu Mieszko Zieliński mówił, że chciał ukazać prawdziwych bohaterów, którzy z narażeniem życia działali na rzecz pomocy bliźnim. Głównym tematem filmu jest ukazanie pomocy „Sprawiedliwych Polaków” na terenie getta, dlatego postacie występujące w dokumencie zostały tak dobrane, by poprzez swoje świadectwa mogły ukazać jak taka pomoc wyglądała.
Dokument powstał dzięki wsparciu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Szef Urzędu Jan Kasprzyk podkreślał, że bohaterowie filmu – Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata – dają niezwykłe świadectwo. Jan Kasprzyk mówił, że osoby, które w filmie występują, podobnie jak ich bliscy ryzykowali swoje życie, ale wiedzieli, że ważniejszą rzeczą od własnego życia jest życie drugiego człowieka. Szef Urzędu do spraw Kombatantów podkreślał,. że ten dokument powinno obejrzeć jak najwięcej osób: „byśmy byli lepsi, mądrzejsi, abyśmy wiedzieli, że są wartości, za które warto poświęcić życie”.
W filmie występuje między innymi Józef Walaszczyk, który po projekcji podkreślał, że dokument „Pomoc, która groziła śmiercią” tylko w skromnym stopniu ukazuje dramatyzm działań Polaków pomagających Żydom w okupowanej przez Niemców Polsce. Józef Walaszczyk dodaje, że film jest też odpowiedzią na pojawiające się głosy, że Polacy nie pomagali Żydom w gettach. Odznaczony tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata wspomina, że po wejściu do getta groziła na każdym kroku śmierć, jednak on wielokrotnie zdecydował się na pomoc za murem, a w filmie, kilka osób opowiada o tym jak taka pomoc wyglądała.
Film zostanie rozesłany do szkół, a także – po przetłumaczeniu – polskie placówki dyplomatyczne mają go przedstawiać zagranicznej widowni. Dokument został zaprezentowany na dwa dni przed obchodzonym po raz pierwszy Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, który przypada 24 marca.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Witold Banach/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520