3.6 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

Warszawa: Uroczystości 93. rocznicy ustanowienia Grobu Nieznanego Żołnierza

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Jan Józef Kasprzyk powiedział, że wspominając tych, którzy zginęli za niepodległość musimy ślubować, że przekażemy ten dar w dziedzictwie następnym pokoleniom. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wziął udział w Warszawie w uroczystości 93. rocznicy ustanowienia Grobu Nieznanego Żołnierza.
Podkreślał jak ważna była ofiara naszych przodków. „Dziś stojąc przed Grobem, jak zawsze w tym miejscu, dziękujemy naszym przodkom, za to, że nie zabrakło im odwagi, za to, że myśleli o nas, czyli o tych, którzy przyjdą po nich, abyśmy byli wolni i cieszyli się niepodległością” – powiedział Jan Józef Kasprzyk. Minister Kasprzyk dodał, że przed grobem składamy też hołd nieznanemu z imienia obrońcy Lwowa z 1918 roku.
List do uczestników uroczystości skierował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. „Dziś przy Grobie Nieznanego Żołnierza płonie wieczny ogień – symbol zwycięstwa i pamięci, trwa nieprzerwana warta honorowa. Kamienne tablice z heroicznymi polskimi datami, dają świadectwo męstwa i martyrologii naszego narodu” – napisał szef resortu obrony. Zaznaczył, że wkrótce Polacy spotkają się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w jubileusz stulecia odzyskania niepodległości.
Dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb przypomniał o tych, którym poświęcony jest grób-pomnik w centrum Warszawy. „Ustanowiony po to, by oddać należną cześć i hołd wszystkim tym, dla których ojczyzna to był pierwszoplanowy obowiązek” – zaznaczył.
Podczas uroczystości odbyła się zmiana posterunku honorowego, delegacje złożyły kwiaty i wpisały się do księgi pamiątkowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Pomysł stworzenia tego miejsca pamięci pojawił się już w 1921 roku. Cztery lata później Rada Ministrów uchwaliła, że Grób Nieznanego Żołnierza zostanie zlokalizowany w kolumnadzie Pałacu Saskiego. 2 listopada 1925 r. do grobu złożono zwłoki młodego ochotnika, który poległ podczas walk o Lwów. Pod koniec 1944 r. oddziały niemieckie podczas wycofywania się ze stolicy wysadziły w powietrze Pałac Saski. Budynek został zniszczony, ale Grób Nieznanego Żołnierza ocalał. Dwa lata po wojnie go odbudowano i odsłonięto ponownie.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Tomasz Zielenkiewicz/Rita/kj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520