5.7 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Warszawa: Uroczystości 155. rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W 155. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odprawiono mszę świętą w intencji uczestników tego zrywu wolnościowego.

Wzięli w niej udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, wojskowi oraz weterani. Mszy świętej przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, który w homilii podkreślał jak bardzo kościół wspierał walkę powstańców o wolność. „Wielu księży zginęło w tamtym czasie w walkach z Rosjanami, około trzydziestu stracono, kilkuset zesłano na Syberię, a około trzystu trafiło do więzień, władze carskie dokonały kasaty zakonów, bo w kościele widziano ostoję polskości” – podkreślił ksiądz biskup Guzdek.
Ksiądz biskup zaapelował, by obchody kolejnej rocznicy wybuchu powstania styczniowego pomogły jeszcze bardziej doceniać dar wolności. „Niech przyczynią się do budowania narodowej zgody, która stanowi fundament i warunek pomyślności naszej Ojczyzny” – dodał biskup Guzdek.
Po mszy świętej uczestnicy uroczystości przeszli przed Krzyż Traugutta na warszawskiej cytadeli. Tam odbył się Apel Pamięci. Złożono też wieńce przy głazie pamiątkowym w miejscu stracenia przywódców powstania: Romualda Traugutta, Rafała Krajewskiego, Józefa Toczyskiego, Romana Żulińskiego i Jana Jeziorańskiego.

 


W 155. rocznicę wybuchu powstania styczniowego przed Krzyżem Traugutta na warszawskiej Cytadeli upamiętniono straconych tam przywódców tego zrywu wolnościowego. W uroczystościach wziął udział m.in minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który podkreślił, że do postawy walki o wolność warto się dziś odwoływać. „Trzeba odwoływać się do postawy bohaterskiej, do postawy walki o wolność, trzeba w oparciu o ten fundament budować przyszłość naszego kraju i etos służby oraz postawy wojska polskiego” – zaznaczył Błaszczak.

Mariusz Błaszczak podkreślił nie tylko rolę przywódców i uczestników powstania, ale też tych, którzy później dbali o pamięć o nich. Wspomniał księdza prałata pułkownika Wacława Karłowicza oraz Stefana Melaka, jego współpracownika. „To oni stworzyli Krąg Pamięci Narodowej i dbali o to, by to miejsce było odpowiednio zaznaczone” – dodał Mariusz Błaszczak. „Pamiętajmy o tych, którzy złożyli najwyższą ofiarę za wolność naszej ojczyzny i o tych, którzy przez lata nieśli pamięć o powstańcach styczniowych, cześć i chwała bohaterom” – mówił minister.
Przed Krzyżem Traugutta odbył się Apel Pamięci złożono też wieńce przy głazie pamiątkowym w miejscu stracenia przywódców powstania: Romualda Traugutta, Rafała Krajewskiego, Józefa Toczyskiego, Romana Żulińskiego i Jana Jeziorańskiego.
Wcześniej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odprawiono mszę świętą w intencji uczestników powstania styczniowego.

Informacyjna Agencja Radiwoa (IAR)/Tomasz Zielenkiewicz/dyd

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Tomasz Zielenkiewicz/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520