Warszawa: protest pracowników żłobków

Warszawa: protest pracowników żłobków

W Warszawie protestowali pracownicy żłobków, opiekunowie i rodzice. Nieśli transparenty z napisami: „Chcemy wychowywać nie przechowywać”, „Opieka, wychowanie a nie sprzątanie”, „Stop – dziecko to nie lego”, „Rząd do żłobka”.

Jak powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej jedna z organizatorek Agata Bartosik, był to protest przeciw planowanej przez resort pracy zmianie ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3. Zakłada ona zwiększenie liczby dzieci przypadających na jedną opiekunkę z 8 do 10, nie określa też liczebności grupy.
Uczestnicy protestu przeszli z placu Defilad pod ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. Następnie udali się pod kancelarię premiera. W obu miejscach złożyli petycję, w której napisali, że czują się oszukani, bo w projekcie nie zostały uwzględnione żadne z przedstawianych przez nich postulatów. „Zaproponowane zmiany są zamachem na bezpieczeństwo małego dziecka i dowodzą, że osoby odpowiedzialne za te zapisy nie mają podstawowej wiedzy z zakresu rozwoju dziecka oraz pracy w żłobku” – napisali w petycji, którą w obu miejscach odebrał od nich wiceminister Bartosz Marczuk.
Tuż przed protestem ministerstwo wydało oświadczenie w którym napisano, że dzięki zaproponowanym przez resort rodziny zmianom w tak zwanej ustawie żłobkowej przybędzie nowych placówek opieki i miejsc w już istniejących żłobkach.

IAR/D.Zaczek, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS

WORDPRESS: 0