5.4 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Warszawa: Awaryjne lądowanie na lotnisku Chopina

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Na warszawskim lotnisku Chopina doszło do awaryjnego lądowania samolotu Bombardier Dash Polskich Linii Lotniczych LOT. Maszyna leciała z Krakowa do Warszawy. Samolot lądował awaryjnie bez wysuniętej przedniej części podwozia.

Na pokładzie znajdowało się 59 pasażerów oraz czterech członków załogi. Jak powiedział IAR Hubert Wojciechowski z Lotniska Chopina, nikt nie ucierpiał. Pasażerowie zostali przewiezieni do salonu ViP, gdzie zostali otoczeni opieką.
Hubert Wojciechowwski zapewnia, ze sytuacja jest pod pełną kontrolą. Apeluje, aby podróżni podporządkowali się poleceniom policji oraz służb zabezpieczających.

Samoloty przylatujące do Warszawy kierowane są na inne lotniska – do Gdańska, Wrocławia i Krakowa.

 

 – My mieliśmy lecieć do Bratysławy – siedzieliśmy już w samolocie i zaczynaliśmy kołować, gdy dostaliśmy informacje o awaryjnym lądowaniu na skrzyżowaniu pasów. Wysiedliśmy z samolotu i czekamy na informacje. Cała akcja ma potrwać około 4 godzin, wszyscy mają nadzieje, iż loty nie zostaną odwołane. Ludzie na lotnisku są niespokojni, dzwonią z informacjami do bliskich, restauracje maja pełne ręce roboty. Czekamy – relacjonuje jedna z pasażerek. 

– Szanowni Państwo. Wszystkich pasażerów i osoby oczekujące na przylot/odlot z Lotniska Chopina prosimy o kontakt z przewoźnikami obsługującymi konkretne loty – podkreślają przedstawiciele lotniska w najnowszych komunikatach. 

Opóźniony lot – czy pasażerom przysługuje odszkodowanie?

Jeśli chodzi o odszkodowanie za opóźniony lot powołamy się na informację Urzędu Lotnictwa Cywilnego:

Przypadki opóźnienia, odwołania lotu, bądź odmowy przyjęcia na pokład wbrew woli pasażera regulują przepisy unijne, a dokładnie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 261 z 2004 roku.(…) Przede wszystkim przewoźnik jest zobowiązany wręczyć każdemu pasażerowi pisemną informację o przepisach dotyczących minimalnych praw pasażerów, w tym prawa do odszkodowania i opieki polegającej na zapewnieniu posiłków i napojów adekwatnych do czasu oczekiwania oraz zapewnieniu noclegu w przypadku, gdy wylot odbywa się następnego dnia. Pasażer ma również prawo do odszkodowania za stracony czas, ale tylko wówczas, gdy samolot jest opóźniony z winy przewoźnika o co najmniej trzy godziny. O wysokości odszkodowania decyduje długość lotu. Może ono wynosić od 250 do 600 euro w zależności od długości trasy. Wniosek o odszkodowanie składamy w pierwszej kolejności u przewoźnika. Jeżeli linia lotnicza odmówi wypłaty odszkodowania można wystąpić ze skargą do Komisji Ochrony Praw Pasażerów, która działa przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Jest to ważne, gdyż dopiero po wyczerpaniu procedury reklamacyjnej u linii lotniczej, można wnieść do ULC skargę na naruszenie przez przewoźnika postanowień przepisów unijnych. Skargę można złożyć, jeśli od momentu złożenia reklamacji minęło 30 dni. Należy do niej dołączyć kopię reklamacji skierowanej do przewoźnika, kopię udzielonej przez niego odpowiedzi, bądź wskazanie, że pomimo upływu terminu 30 dni odpowiedź na reklamacje nie została udzielona oraz kopię potwierdzenia rezerwacji na dany lot.

– czytamy w oficjalnej informacji na stronie ULC. Warszawiacy przy okazji tego zdarzenia wspominają także spektakularne, awaryjne lądowanie kapitana Wrony na Lotnisku Okęcie. Takie wydarzenie miało miejsce w listopadzie 2011 roku.

 

– Na zdjęciu Boeing i historyczne lądowanie kapitana Wrony na płycie lotniska Okęcie

 

 – Informacja o opóźnieniach na Lotnisku Chopina w Warszawie

 

AIP/IAR/Twitter/mile/kry

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520