3.7 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Walka o urząd prezydenta Warszawy

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Partie zaczynają szykować listy kandydatów na wybory samorządowe, które zaplanowane są na jesień 2018 roku. Najwięcej emocji, w obliczu możliwości wprowadzenia ustawy metropolitarnej i zmian w samorządach, wzbudza walka o urząd prezydenta Warszawy.

Prezes Polski Razem Jarosław Gowin, w rozmowie z Wirtualną Polską, podkreślał, że najlepszym rozwiązaniem dla Zjednoczonej Prawicy byłoby wystawienie wspólnych kandydatów w kluczowych miastach. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że w PiS największą szansę na nominację w Warszawie ma poseł Jacek Sasin.

– Kontrowersje związane z ustawą metropolitarną mogą nie mieć dużego wpływu na wystawienie Sasina. Jest to już doświadczony, w kontekście samorządu, polityk – mówi politolog dr hab. Rafał Chwedoruk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press. – PiS zastanawia się czy wybrać młodego, mniej znanego kandydata, tak jak w przypadku Andrzeja Dudy, czy może nie lepszy posunięciem było by wybranie doświadczonego Jacka Sasina – ocenia.

Ugrupowanie Kukiz’15 do warszawskiego ratusza przymierza wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszkę oraz posła Marka Jakubiaka. Według tygodnika „Do rzeczy” udział w wyborach na prezydenta stolicy rozważa również Piotr Liroy Marzec. Poseł wykupił już nawet domeny internetowe. Sam Liroy jednak zastrzega, że nie podjął jeszcze decyzji. – Ruch Kukiz’15 zyskuje w kontekście licznych sporów pomiędzy dwiema największymi partiami. Kojarzony jest jako alternatywa – twierdzi politolog. – Wybór Liroya byłby dobrym posunięciem ze względu na to, że jest to rozpoznawalna postać, mimo że Stanisław Tyszka jest bardziej doświadczony.

– To od ostatecznego wyboru Platformy Obywatelskiej, jako od partii, która od lat wygrywa wybory w stolicy, zależeć będą dalsze ruchy innych ugrupowań – mówi politolog. Bardzo prawdopodobne jest to, że na listach Platformy Obywatelskiej zobaczymy Rafała Trzaskowskiego, Andrzeja Halickiego bądź Małgorzatę Kidawę-Błońską. Obecna prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz, która również wywodzi się z tej partii może nie ubiegać się o reelekcje z powodu licznych kontrowersji wokół afery reprywatyzacyjnej oraz możliwości wprowadzenia przez PiS ustawy o dwukadencyjności w samorządach, która ma dotyczyć również obecnych urzędników.

– Nowoczesna straciła dużo w wyniku ostatnich zdarzeń. Być może wystawienie znanego kandydata im pomoże – ocenia Rafał Chwedoruk. Nowoczesna rozważa wystawienie w wyborach posła Ryszarda Petru. Lider ugrupowania złożył propozycję PO, która dotyczy wzajemnego popierania kandydatów w przypadku II tury.

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej” , w którym dziennik przyjął listę potencjalnych kandydatów, największe szanse ma Rafał Trzaskowski z PO, który uzyskałby 27,2 proc poparcia. Jest to jednak niewielka przewaga nad Jackiem Sasinem z PiS. Otrzymałby on 27 proc głosów. Trzecie miejsce zdobyłby Stanisław Tyszka z Kukiz’15 z 10,6 proc poparcia. Badanie zostało przeprowadzone 3-4 lutego na próbie 1100 osób z Warszawy i 32 gmin mających wejść, według nowego projektu ustawy, w skład metropolii warszawskiej.

Wpływ na wybór prezydenta Warszawy mogą mieć plany na temat utworzenia metropolii warszawskiej oraz wprowadzenia kontrowersyjnego zapisu w ordynacji wyborczej do samorządów wprowadzającego zapis o dwukadencyjności.

Maja Piotrowska AIP, Fot. Dreamstime.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520