6.1 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

W Pałacu Prezydenckim odznaczono członków NZS

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie odznaczono działaczy Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Okazją była 36. rocznica zarejestrowania NZS przez komunistyczne władze, co nastąpiło 17 lutego 1981 roku. Była to pierwsza taka organizacja w krajach bloku komunistycznego. Działaczy odznaczył Andrzej Duda.

Prezydent wręczył członkom NZS Ordery Odrodzenia Polski oraz Krzyże Zasługi. W swoim przemówieniu podkreślał, ze ruch studencki w Polsce zawsze wspierał walkę o wolność kraju – także długo przed powstaniem Niezależnego Zrzeszenia Studentów czy Solidarności: „Studenci zawsze tej wolności chcieli. To jest chyba gdzieś wpisane w tę duszę młodego człowieka. Szczególnie tego inteligentnego, oczytanego. Tego, który chce tę wiedze poszerzać i w związku z tym coraz więcej rozumie. Bardzo Wam za to dziękuję, żeście się tego nie bali” – zwrócił się do odznaczonych prezydent.
Andrzej Duda wspomniał, ze w latach dzieciństwa na własne oczy obserwował kształtowanie się struktur NZS w Krakowie. Wszystkim członkom tej organizacji w Polsce dziękował za poświęcenie i upór w walce z komunistycznym aparatem: „Dziękuję, że ryzykowaliście. Ryzyko było – i to wielkie. Można było zostać wyrzuconym z uczelni z wilczym biletem, można było nie móc zdobyć upragnionego wykształcenia. Można było w taki sposób złamać sobie życie, można było zostać aresztowanym, pobitym – a nawet – zamordowanym” – podkreślił.
Oprócz odznaczeń od prezydenta, członkowie zrzeszenia otrzymali tez Krzyże Wolności i Solidarności od szefa IPN Jarosława Szarka.
Niezależne Zrzeszenie Studentów powstało 22 września 1980 roku, kiedy po fali ogólnopolskich strajków robotniczych podpisano Porozumienia Sierpniowe. Umożliwiły one powstanie pierwszego wolnego i niezależnego związku zawodowego „Solidarność”. NZS było studenckim odpowiednikiem „Solidarności”, skupiającym młodych ludzi dążących do demokratyzacji życia akademickiego i struktur uczelnianych. Gdy 13 listopada sąd odrzucił wniosek o jego rejestrację, rozpoczęły się akcje protestacyjne na uczelniach. Po zerwaniu rozmów studentów z delegacją ministerstwa nauki 21 stycznia 1981 roku, został ogłoszony strajk okupacyjny.

IAR/ Michał Fedusio/magos/fot.Krzysztof Sitkowski KPRP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520