Usunięto tablice pamięci prezydenta George’a Waszyngtona i generała Roberta Lee

Usunięto tablice pamięci prezydenta George’a Waszyngtona i generała Roberta Lee

Z kościoła w Alexandrii w amerykańskim stanie Wirginia usunięto tablice pamięci prezydenta George’a Waszyngtona i generała Roberta Lee – dowódcy wojsk Konfederatów w czasie wojny secesyjnej. Inicjatorzy akcji argumentowali, że działacze i politycy, którzy popierali niewolnictwo, nie zasługują na upamiętnienie.
Pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych i dowódca wojsk Konfederatów przez wiele lat chodzili do kościoła w Alexandrii i byli członkami lokalnej kongregacji. Jednak władze Episkopalnego Kościoła Christ Church, w którym upamiętniono ten fakt, podjęły decyzję o zdjęciu poświęconych im tablic. „Odwiedzający kościół turyści i członkowie naszej kongregacji nie czują się dobrze, widząc iż upamietniamy ludzi, którzy opowiadali się za niewolnictwem” – poinformowano w komunikacie.
Decyzja wywołała żywą dyskusję w lokalnych mediach. Przeciwnicy usunięcia tablic przekonywali, że zarówno prezydent Waszyngton jak i generał Lee są postaciami, które odegrały dużą rolę w tworzeniu się Stanów Zjednoczonych i odmawianie im miejsca w historii nie służy dobrze poznaniu dziejów Ameryki.

IAR/Malgorzata Kaluza PR Nowy Jork/Siekaj

COMMENTS

WORDPRESS: 0