5.6 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Uroczystości w przeddzień 70. rocznicy pogromu kieleckiego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Kielcach uczczono Żydów, którzy zostali pomordowani przez Niemców w czasie II wojny oraz przez Polaków, podczas pogromu w 1946 roku. Uroczystości odbyły się w przeddzień 70. rocznicy pogromu kieleckiego.

 

4 lipca 1946 na fałszywą wieść o porwaniu 8- letniego chłopca przez kieleckich Żydów i po prowokacji, jakiej dokonali podlegli komunistycznym władzom funkcjonariusze milicji, z rąk części mieszkańców Kielc, milicji i wojska zginęło około 40 Żydów.
Uroczystości rozpoczęły się przy Pomniku Menora. Prezes Stowarzyszenia imienia Jan Karskiego Bogdan Zając powiedział, że celem obchodów nie jest ani rozliczenia winnych zbrodni, ani rozdrapywanie ran. „Zgromadziliśmy się dla lepszej przyszłości bez przemocy i bez nienawiści” – podkreślił.
Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari podkreśliła potrzebę sprzeciwu wszystkich wobec rasizmu i ksenofobii. Na przykładzie Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie wskazała, że taka solidarność jest możliwa.
Przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman powiedział, że przybył do Kielc przede wszystkim po to, by uczcić niewinnie zamordowanych. Zwrócił zarazem uwagę, że nie można szukać usprawiedliwienia dla zbrodni, do jakiej doszło 70 lat temu w Kielcach. Jak zaznaczył „zbrodni nieracjonalnej, absurdalnej”. „Niezrozumiałej nawet, jeśli spowodowanej prowokacją” – dodał.
Uczestnicy uroczystości uczcili też przy Memoriale Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Polaków, którzy chronili Żydów w czasie okupacji i pomagali im. Bogdan Zając podkreślił heroiczną postawę tych, którzy „zachowali człowieczeństwo w najtrudniejszych chwilach.”
Podczas uroczystości przy kamienicy, w której doszło do tragedii, odczytano list premier Beaty Szydło. Szefowa rządu napisała, że” żadna prowokacja nie może być usprawiedliwieniem dla nienawiści i przemocy”. „Nie ma w Polsce miejsca na piętnowanie ze względu na wyznanie, nie ma miejsca na rasizm”- podkreśliła w liście. Beata Szydło oddała hołd ofiarom zbrodni sprzed 70-ciu lat. Wyraziła nadzieję, że pamięć o nich pozwoli wspólnie z narodem żydowskim kształtować przyszłość opartą o prawdę i pojednanie.
Mieszkanka Kielc Miriam Michalska powiedziała, że dzisiejsza uroczystość powinna mieć znaczenie przede wszystkim dla przyszłości. Wyraziła nadzieję, że bardziej niż przestrogą stanie się podstawą wzajemnego zbliżenia i zaufania.
Zaszczytny tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata Instytut Yad Vashem nadał blisko siedmiu tysiącom Polaków.
Uczestnicy dzisiejszych uroczystości złożyli także kwiaty przy kamienicy na ulicy Planty 7, gdzie przed 70 laty doszło do zbrodni oraz modlili się na grobie zamordowanych na cmentarzu żydowskim na Pakoszu.
TS/ (IAR)Witold Banach/mt/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520