-0.4 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Uroczystości rocznicowe Powstania Wielkopolskiego w Warszawie. FOTOGALERIA

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Warszawie uczczono 99. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Przedstawiciele prezydenta, najwyższych władz państwowych, parlamentarzyści, samorządowcy, harcerze i członkowie grup rekonstrukcyjnych zebrali się przed pomnikiem upamiętniającym powstańców na Wojskowych Powązkach.

Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak podkreślił że, cały czas potrzebne jest że świadectwo czynów powstańców wielkopolskich, którzy chwycili za broń w obronie niepodległości i zwyciężyli. ” O jego uczestnikach możemy powiedzieć „Chwała Zwycięzcom!” – mówił wojewoda.
Marek Woźniak dodał, że zwycięstwo Wielkopolan było owocem dziesięcioleci pracy organicznej nauczycieli i działaczy społecznych na terenie zaboru pruskiego. Mimo ponad 120 latach germanizacji spadkobiercy idei Hipolita Cegielskiego, Karola Marcinkowskiego i księdza Piotra Wawrzyniaka dokonali tego dzięki doskonałej organizacji, pracy organicznej, odwadze, solidarności i świadomości celu.
Za poległych Powstańców Wielkopolskich pomodlił się biskup Michał Janocha, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.
Przed uroczystościami na Wojskowych Powązkach uczestnicy obchodów zebrali się w kościele świętego Jacka na mszy w intencji Powstańców Wielkopolskich, a po niej złożyli wiązanki przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
27 grudnia 1918 roku w Poznaniu doszło do rozruchów. Wojska niemieckie usiłowały zapanować nad euforią poznaniaków spowodowaną przyjazdem do miasta Ignacego Paderewskiego. Około godziny 17.00 padły pierwsze strzały, które szybko przerodziły się w powstanie zbrojne obejmujące całe miasto, a później region. W ciągu zaledwie kilku dni oprócz Poznania powstańcom udało się zdobyć między innymi Grodzisk Wielkopolski, Wągrowiec, Kalisz, Ostrów Wielkopolski i kilka innych miejscowości. Dzięki świetnej organizacji i przygotowaniu powstańcom udało się opanować niemal całą Wielkopolskę. Niepodległość Wielkopolski potwierdził Traktat Wersalski. Wielkopolskę przyłączano do odradzającego się Państwa Polskiego.
Przeszkoleni i doświadczeni powstańcy stanowili później ważną część wojsk polskich walczących w wojnie polsko-bolszewickiej.

 

 

List Prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Organizatorzy i Uczestnicy
obchodów 99. rocznicy
wybuchu Powstania Wielkopolskiego

w Poznaniu

 

 

Szanowni Państwo!

 

Kiedy w listopadzie 1918 roku odradzała się suwerenna Rzeczpospolita, tutaj, w Poznaniu i Wielkopolsce, władzę sprawowali jeszcze zaborcy. Ale przecież nikt, kto po polsku myślał i czuł, nie wyobrażał sobie i nie godził się na to, by Ojczyzna mogła zostać pozbawiona kolebki naszej polskiej państwowości i tożsamości. Dlatego 99 lat temu poznaniacy – uniesieni obecnością i przemową powracającego do kraju Ignacego Jana Paderewskiego – wystąpili zbrojnie, żądając prawa do wolności i połączenia z niepodległą Polską. Za ich przykładem poszli mieszkańcy całego regionu.

 

Powstańcy wielkopolscy przez blisko dwa miesiące toczyli zacięte boje przeciwko siłom niemieckim. Walczyli mężnie, z odwagą i determinacją – i dzięki temu zwyciężyli.

 

W tym uroczystym dniu jako Prezydent Rzeczypospolitej składam hołd uczestnikom zrywu. Chcę też wyrazić uznanie i radość z tego, że Państwa społeczność godnie czci jego bohaterów. Nade wszystko zaś z serca dziękuję za to, że są Państwo wierni wspaniałemu wielkopolskiemu patriotyzmowi, pielęgnują pamięć o czynie powstańczym i tradycje pracy organicznikowskiej.

 

Jestem bowiem przekonany, że wartości i postawy, które tu, w Poznaniu i Wielkopolsce, od wieków przekazuje się z pokolenia na pokolenie, są dzisiaj szczególnie ważne i cenne dla całego naszego narodu. Uważam, że etos wytrwałej, rzetelnej pracy dla dobra wspólnego, przedsiębiorczość i prawość, gospodarność i kreatywność – cnoty, które zapewniły sukces ekonomiczny tym ziemiom – są także kluczem do dalszego rozwoju cywilizacyjnego Polski.

 

Dlatego chciałbym, aby zainaugurowany w dniu 5 grudnia 2017 roku przez Zgromadzenie Narodowe jubileusz stulecia odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą stał się okazją do przybliżenia współczesnym olbrzymich zasług i dorobku oraz wkładu mieszkańców Wielkopolski w nasz suwerenny byt państwowy. Bardzo liczę na udział w tym dziele społeczności Poznania. Niechaj to narodowe świętowanie umocni naszą wspólnotę w słusznej dumie z dokonań i inspiruje do dalszych wysiłków na rzecz Ojczyzny.

 

Chwała bohaterom Powstania Wielkopolskiego! Wieczna pamięć poległym!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

Przemówienie Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka: 

 

 

 

Szanowni Państwo

Polacy nigdy nie poddali się zaborcom, nigdy nie porzucili marzeń o niepodległości.

O odebraną im wolność walczyli wszędzie, gdzie było to możliwe – niejednokrotnie dając się omamić czczym obietnicom, przelewając krew i ginąc za nie swoją sprawę.

Gdy niosące z sobą nadzieję na niepodległość Powstanie Listopadowe i Styczniowe zakończyły się klęską – synonimem polskich zrywów narodowo – wyzwoleńczych stały się bolesne słowa „gloria victis” – „chwała zwyciężonym”.

Słowa tak mocno wyryte w polskiej świadomości, że zdeterminowały nasze podejście do historii.

Dziś, na warszawskich Powązkach oddajemy hołd tym, o których powiedzieć możemy z dumą: „Chwała zwycięzcom”.

Oddajemy hołd Powstańcom Wielkopolskim, naszym przodkom, którzy podjęli nierówną walkę o niepodległość i zwyciężyli.

Jesteśmy dumni z czynów naszych ojców, a przypominanie o nich uważamy za swój obowiązek i zaszczyt.

Bo Powstanie Wielkopolskie było nie tylko aktem odwagi i determinacji Wielkopolan w dążeniu do wolności.

Było jedynym tak masowym zrywem narodowo-wyzwoleńczym w polskich dziejach. Zrywem zakończonym zwycięstwem, ale okupionym około dwoma tysiącami zabitych i kilkoma tysiącami rannych.

Determinacja Wielkopolan zadecydowała o granicach II Rzeczypospolitej i pozwoliła im, po ponad 120 latach niewoli, powrócić do Macierzy.

Powstanie Wielkopolskie było wielkim aktem solidarności społecznej, ale również efektem doskonałego przygotowania Wielkopolan do walki.

Już na długo przed wybuchem Powstania, Polska Organizacja Wojskowa gromadziła broń, młodzież pod pretekstem zajęć sportowych w klubach „Sokoła” uczyła się strzelać, a kobiety przygotowywały środki opatrunkowe.

Zwycięstwo Wielkopolan nie było przypadkowe.

Przez ponad 120 lat, cierpiąc prześladowania, poddawani germanizacji, wyrzucani z domów i ziemi, nie porzucili nadziei, że nadejdzie chwila, na którą muszą być gotowi.

Nie byłoby zapewne tego zwycięstwa, gdyby nie wcześniejsza, wieloletnia praca twórców pracy organicznej nad stworzeniem z Polaków żyjących pod pruskim zaborem nowoczesnego, świadomego swych celów społeczeństwa.

Bohaterami Powstania Wielkopolskiego są nie tylko jego bezpośredni uczestnicy, ale także założyciele polskich banków, spółek, kas ubezpieczeniowych i pożyczkowych działających pod zaborem pruskim, inicjatorzy zbierania funduszy na kształcenie polskiej młodzieży, pomoc polskim firmom i organizacjom społecznym.

August Szamarzewski, ksiądz Piotr Wawrzyniak, Antoni Ludwiczak, Józef Prądzyński, August Cieszkowski, Hipolit Cegielski, doktor Karol Marcinkowski i wielu, wielu innych wykuło fundament, który stał się podstawą zbrojnego zwycięstwa Wielkopolan.

Powstanie Wielkopolskie długo nie mogło doczekać się sprawiedliwej oceny i godnego miejsca w polskiej historii.

Jako potomkowie jego uczestników czujemy się zobowiązani do tego, aby wskazywać znaczenie Wielkopolskiej Insurekcji dla całego polskiego narodu i podtrzymywać pamięć o wydarzeniu, które dla nas Wielkopolan znaczy bardzo wiele.

Nie przypadkowo, tutaj na Powązkach, Powstańcy Wielkopolscy spoczywają obok Powstańców Śląskich. Wolnoś

była ich wspólną sprawą, o którą niejednokrotnie walczyli ramie w ramię.

Wielu z powstańców niemal prosto z okopów Wielkopolski poszło na odsiecz oblężonego Lwowa, walczyło na kresach wschodnich, wspomagało powstania śląskie.

Podczas II wojny światowej, choć często już leciwi, Powstańcy Wielkopolscy walczyli na wszystkich frontach i w strukturach Polskiego Państwa Polskiego.

Szanowni Państwo

Nasi przodkowie pokazali nam, na czym polega prawdziwy patriotyzm i jak cenna jest wolność.

Pokazali nam, jak wielką siłą jest solidarność społeczna i współdziałanie.

Naszym obowiązkiem jest pamiętać i chronić tę wolność, aby nikt nie zdołał nam jej odebrać.

Wtedy będziemy ich godni.

Część pamięci Powstańców Wielkopolskich.

Cześć pamięci Wielkopolskiej Insurekcji.

 

FOTOGALERIA:

 

IAR/ Grzegorz Maciak/dw

fot. Urząd Marszałkowski Woj.Wlkp.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520