Ukraińcy zablokowali drogi do przejść granicznych z Polską

Ukraińcy zablokowali drogi do przejść granicznych z Polską

Ukraińcy protestowali przeciwko wprowadzonym w tym kraju przepisom, zmniejszającym limity importowanych towarów. Blokada nie była zbyt uciązliwa dla podróżnych, protestujący co jakiś czas przepuszczali samochody.

Dzisiaj, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od godz. 9 miały być zablokowane drogi dojazdowe do przejść granicznych z Polską. Akcja miała dotyczyć przejść Szeginie – Medyka, Krakowiec – Korczowa, Hruszew – Budomierz, Rawa Ruska – Hrebenne oraz Smolnica – Krościenko. – Tuż po godz. 9 została zablokowana droga w Szeginiach. Jest kilkanaście osób, które rozdają podróżnym informacje o tym dlaczego protestują – informuje nas przemyślanin, który czekał do odprawy w Szeginiach.

Osoby protestujące nieustannie przechodziły po przejściu dla pieszych. Co pewien czas robiły wolną drogę dla samochodów. Z tego względu wczorajsza blokada nie była zbyt uciążliwy dla podróżnych. Powodem protestu Ukraińców jest zaostrzenie przez ten kraj, od 1 stycznia, przepisów dotyczących ilości i wartości towarów, które mogą wwieźć z innych państw, m.in. z Polski Według nowych przepisów, w ruchu lądowym może to być towar o wartości maksymalnie 500 euro i wadze 50 kg (w ruchu lotniczym 1000 euro), raz na 72 godziny.

Ponadto, aby kolejny raz skorzystać z możliwości przywozu takiej ilości towaru, obywatel Ukrainy musi wyjechać ze swojego kraju na minimum 24 godziny. Ukraińskim służbom skarbowym chodzi o ukrócenie prywatnego, nieopodatkowanego, importu towarów. Takie ograniczenie uderzy także w handel przygraniczny po polskiej stronie. Nie jest tajemnicą, że dzięki Ukraińcom prosperuje wiele sklepów i firm w tym regionie.  Był to protest ostrzegawczy. Jeżeli władze ukraińskie nic nie zrobią, to na 22 stycznia planujemy prawdziwą blokadę dróg do przejść – mówi Nowinom protestujący.

 

 

 

Norbert Ziętal (aip)

COMMENTS

WORDPRESS: 0