Turecki sąd skazał dziennikarkę „Wall Street Journal”

Turecki sąd skazał dziennikarkę „Wall Street Journal”

Turecki sąd skazał zaocznie dziennikarkę „Wall Street Journal” Aylę Albayrak na dwa lata i miesiąc więzienia za „propagandę na rzecz organizacji terrorystycznej”. Oskarżenie jest bezpodstawne – mówi redaktor naczelny „Wall Street Journal” Gerard Baker. 
Chodziło o artykuł opublikowany w gazecie w 2015 roku dotyczący działalności kurdyjskiego ruchu separatystycznego PKK. Redaktor naczelny „Wall Street Journal” uważa, że autorka tekstu w sposób niezależny i bezstronny zrelacjonowała wydarzenia w Turcji. Ayla Albayrak, która zamierza odwołać się od wyroku, przebywa w Nowym Jorku. Powiedziała ona, że „biorąc pod uwagę obecny klimat w Turcji” ta decyzja nie powinna być dla niej zaskoczeniem, ale jest.
Sprawa zaniepokoiła środowisko dziennikarskie. Zdaniem części komentatorów pokazuje, że dziennikarze coraz częściej stają się celem działań tureckiego rządu, co odbija się negatywnie na wolności słowa w tym kraju. W reakcji na próbę zamachu stanu w Turcji zamknięto około 150 redakcji różnych środków masowego przekazu. Co najmniej 160 dziennikarzy, według danych Związku Dziennikarzy Tureckich, przebywa w więzieniach.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Kukiel-Vraila, Ateny/mcm/nyg

COMMENTS

WORDPRESS: 0