4.2 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

TK po stronie prezydenta: Prawo łaski skutkuje zakończeniem postępowania sądowego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że prezydent mógł skorzystać z prawa łaski wobec osoby, która nie została prawomocnie skazana. Jednocześnie, według Trybunału, prawo łaski prezydenta skutkuje zakończeniem procesu, bez względu na to, na jakim jest etapie.

„Prawo łaski to prerogatywa prezydenta i prezydent nie musi się z nikim konsultować w tej sprawie” – powiedział w uzasadnieniu sędzia sprawozdawca Grzegorz Jędrejek.”Prezydent po prostu korzysta ze swojej prerogatywy, która jest oderwana od wymiaru sprawiedliwości. Ta prerogatywa wywodzi się z czasów średniowiecznych. Mogą być wątpliwości, czy nie jest ona za szeroko ujęta, ale te wątpliwości powinny zostać rozstrzygnięte, ewentualnie w nowej konstytucji”, dodał sędzia sprawozdawca.
Zdanie odrębne spośród pięcioosobowego składu sędziowskiego miał sędzia Leon Kieres, który mówił, że w jego opinii postępowanie Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie powinno być umorzone. Sędzia Kieres podkreślał, że Trybunał Konstytucyjny co do zasady nie zajmuje się lukami prawnymi.
„Brak aktu abolicji indywidulanej wśród indywidualnych negatywnych przesłanek prowadzenia postępowania karnego, postępowania wykroczeniowego i wykonawczego, jest moim zdaniem typowym przykładem, klasycznym przykładem zaniechania legislacyjnego, które nie podlega kontroli Trybunału Konstytucyjnego” – powiedział sędzia Kieres.
Trybunał zajął się prawem łaski na wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry. Dzisiejsze rozstrzygnięcie, miało związek z ułaskawieniem w 2015 roku, między innymi byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i wiceszefa CBA Macieja Wąsika, skazanych przez Sąd Rejonowy w Warszawie za nadużycia w tak zwanej aferze gruntowej. W 2017 roku Sąd Najwyższy wydał uchwałę, według której nie można ułaskawić osoby przed skazaniem jej prawomocnym wyrokiem.
„Oczekiwanie, że z powodu pojedynczej sprawy skorzystania przez prezydenta z prawa łaski Trybunał Konstytucyjny ograniczy prerogatywę prezydencką, należy uznać za bezpodstawne” – podkreślił w uzasadnieniu wyroku sędzia Jędrejek
Trybunał badał sprawę w składzie sędziowskim: Zbigniew Jędrzejewski – przewodniczący, Grzegorz Jędrejek – sprawozdawca, Julia Przyłębska, Leon Kieres i Andrzej Zielonacki.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ Martyna Szymczakowska/kano

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520