9.4 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Theresa May przeprasza za słowa wobec imigrantów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Brytyjska premier Theresa May przeprosiła w parlamencie za swe słowa o unijnych imigrantach. Tydzień temu stwierdziła, że po brexicie nie będą oni mogli już „wskoczyć do kolejki” przed imigrantami z innych państw. Teraz premier, atakowana przez jedną z posłanek, wycofała się z tego określenia.

W przemówieniu w siedzibie CBI – związku brytyjskich przedsiębiorców – Theresa May deklarowała, że pobrexitowy system imigracyjny sprawi, iż „nie będzie już tak, że obywatele Unii Europejskiej, niezależnie od oferowanych przez siebie umiejętności, będą mogli wskoczyć do kolejki przed inżynierów z Sydney czy informatyków z Delhi”. Dziś w Izbie Gmin za te słowa zaatakowała Theresę May posłanka Szkockiej Partii Narodowej. Philipa Whitford wskazała między innymi na to, że wielu imigrantów pracuje w brytyjskiej służbie zdrowia. „Poczuli się odrzuceni, mimo że przez lata opiekowali się nami, gdy byliśmy chorzy. Czy premier wykorzysta tę sposobność, by przeprosić za swe nieprzemyślane i obraźliwe słowa?” – pytała posłanka podczas debaty po oświadczeniu premier dotyczącym niedzielnego szczytu Unii Europejskiej, na którym uzgodniono warunki umowy brexitowej.
W odpowiedzi Theresa May przyznała, że „nie powinna była użyć takiego języka”. Podkreśliła w tym kontekście, że dowodem jej dobrej woli jest fakt, iż – jak przekonywała – od początku procesu brexitowego za priorytet uznawała rozwiązanie kwestii statusu unijnych imigrantów w Wielkiej Brytanii. Jednocześnie premier powtórzyła główną tezę sprzed tygodnia i zastrzegła, że Brytyjczycy mają prawo żądać reformy prawa imigracyjnego. „Mają prawo oczekiwać, że ludzie będą oceniani na podstawie swych kwalifikacji, a nie na podstawie tego, skąd pochodzą” – powiedziała Theresa May.
W Wielkiej Brytanii mieszka około miliona Polaków. Granice dla nich otwarto w 2004 roku, tuż po przystąpieniu naszego kraju do Unii. Zjednoczone Królestwo – w przeciwieństwie na przykład do Niemiec – nie zdecydowało się na wprowadzenie okresu przejściowego. Imigracja była jednym z najważniejszych tematów podczas kampanii poprzedzającej referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. Jeśli umowa brexitowa uzgodniona na zeszłotygodniowym szczycie w Brukseli, wejdzie w życie, brytyjski system imigracyjny zmieni się po końcu okresu przejściowego, czyli w grudniu 2020. Do tego czasu imigranci unijni będą mogli podejmować na Wyspach pracę tak, jak dotychczas.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski/Londyn/em/sk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520