8.4 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

The Best of Polish Jazz już za kilka tygodni na amerykańskich scenach muzycznych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

FESTIWAL JAZZTOPAD i INSTYTUT KULTURY POLSKIEJ W NOWYM JORKU prezentują Jazztopad Festival Presents: The Best of Polish Jazz od 19 czerwca–1 lipca.

Już po raz drugi specjalna edycja wrocławskiego festiwalu Jazztopad odbędzie się w ojczyźnie jazz­u, Stanach Zjednoczonych przy współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku. W New Haven, Nowym Jorku, Waszyngtonie i Bolton Landing wystąpią w czerwcu i lipcu zespoły prezentujące czołówkę polskiej współczesnej sceny jazzowej: Piotr Damasiewicz Quintet, Marcin Wasilewski Trio, Obara International Quartet i znany ze współpracy w ramach Jazztopadu z wybitnymi międzynarodowymi jazzmanami Lutosławski Quartet. Do polskich muzyków dołączą gwiazdy poprzednich edycji Jazztopadu m.in. Tony Malaby i Uri Caine. Polscy artyści zagrają w prestiżowym Jazz at Lincoln Center, na słynnym International Festival of Arts and Ideas w New Haven wspólnie z Bang on a Can All-Stars, w kultowym nowojorskim klubie Jazz Standard, dynamicznie rozwijającej się przestrzeni artystycznej na Williamsburgu – National Sawdust, w Sembrich Opera Museum w Bolton Landing i na innych znanych scenach muzycznych. „Amerykańska edycja festiwalu Jazztopad będzie przede wszystkim okazją do odkrycia najważniejszych artystów współczesnej sceny jazzowej w Polsce. Festival Jazztopad to oprócz regularnych koncertów projekty specjalne i zamówienia oraz koncerty w mieszkaniach prywatnych. Cieszę się że udało się także te wyjątkowe elementy przenieść za ocean”- mówi Piotr Turkiewicz, dyrektor artystyczny festiwalu. Będzie to pierwsza na tak dużą skalę prezentacja polskiego jazzu w USA.

Polska scena jazzowa od lat cieszy się mocną marką w świecie, tak pod względem jakości festiwali jak i kunsztu artystów. Wrocławski festiwal Jazztopad od dwunastu lat prezentuje sławy światowego jazzu, a także premiery specjalnie zamówionych utworów, często z pogranicza gatunków i łączących muzykę jazzową z poważną. Jego cechą charakterystyczną jest nastawienie na współpracę z wieloma odległymi geograficznie wydarzeniami muzycznymi. m.in. z koreańskim Jarasum International Jazz Festival, japońskim Tokyo Jazz Festival, a od zeszłego roku z Jazz at Lincoln Center w Nowym Jorku. Pod egidą Jazztopadu wydawane są płyty w najbardziej prestiżowych wytwórniach świata, m.in. ECM i Blue Note Records.

Piotr Damasiewicz Quintet (Piotr Damasiewicz – trąbka, Gerar Lebik – saksofon, Maksymilian Mucha – bas, Artur Tuźnik – fortepian, Krzysztof Dziedzic – perkusja) to nowy projekt jednego z najbardziej oryginalnych trębaczy polskiej sceny jazzowej. Kwintet prezentuje efekt 15 lat współpracy dwóch nietuzinkowych postaci współczesnej sceny muzycznej – Damasiewicza i Lebika. Piotr Damasiewicz w swojej wielowątkowej twórczości sięga do free jazzu, jazzu modalnego, free improvisation, wreszcie do większych form, jakie sam komponuje. Damasiewicz współpracuje m.in. z portugalskim Red Trio, Spinifex, VeNN Circles czy Escape Art Quintet i jest członkiem międzynarodowych platform kreatywnych takich jak Take Five Europe 2013 i European Jazz Network. Saksofonista Gerard Lebik to doświadczony i dojrzały muzyk prowadzący poszukiwania twórcze na wielu płaszczyznach muzycznych. Uznawany jest za kontynuatora niepowtarzalnej frazy i brzmienia gry legendarnego saksofonisty Tomasza Szukalskiego. Tworzy muzykę improwizowaną, eksperymentalną i intermedialną. Jest autorem wielu instalacji i interwencji dźwiękowych. Członkowie zespołu to wybitni improwizatorzy, otwarci na nowe artystyczne wyzwania, doświadczeni na wielu scenach. Krzysztof Dziedzic to jeden z najlepszych polskich perkusistów jazzowych, koncertujący z największymi tuzami jazzu, a także długoletni partner muzyczny Szukalskiego. Maksymilian Mucha i Artur Tuźnik są wyjątkowo utalentowanymi muzykami młodszej generacji, laureatami wielu konkursów, mają na koncie sukcesy w Polsce i zagranicą.

Trio Marcina Wasilewskiego (Marcin Wasilewski – lider, fortepian, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas, Michał Miśkiewicz – perkusja) to najbardziej znane polskie trio jazzowe i jedyny zespół złożony tylko z polskich artystów w uznawanej za najważniejszą wytwórnię jazzową świata – ECM Records. Marcin Wasilewski Trio łączy wielką jazzową tradycję i nowoczesność, w kluczowej dla współczesnego jazzu i także ogromnie wymagającej formule fortepianowego trio, a jednocześnie potrafi znaleźć w jej obrębie swój własny rozpoznawalny głos. Uznawany za jedną z najwybitniejszych i unikatowych formacji jazzowych swojego pokolenia, cieszy się uznaniem zarówno na scenie krajowej, jak i zagranicznej. W 2013 roku zespół obchodził 20 rocznicę istnienia w niezmienionym składzie. Przez 15 lat muzycy Tria tworzyli także znakomity Kwartet Tomasza Stańki, z którym nagrywali kolejne albumy dla ECM i koncertowali na całym świecie. Członkowie MW Trio współpracowali m.in. z takimi gwiazdami jak: Jan Garbarek, Gianluigi Trovesi, John Surman, Louis Sclavis, Arthur Blythe, Joe Lovano, Bernt Rosengren, Dino Saluzzi, Bobo Stenson, Anders Jormin, Manu Katché czy Jon Christensen. Marcin Wasilewski to ceniony nie tylko przez fanów jazzu pianista. W ankiecie prestiżowego magazynu „Down Beat” został uznany za „wschodzącą gwiazdę” światowej pianistyki jazzowej. W 2015 roku Akademia Fonograficzna przyznała Wasilewskiemu Fryderyka w kategorii Artysta Roku (Jazz), a najnowszej płycie zespołu „Spark of Life” statuetkę w kategorii Jazzowy Album Roku (trzecią statuetka w dorobku tria, a ósmą w karierze Marcina Wasilewskiego).

Po zeszłorocznym sukcesie w USA i Kanadzie wrocławski festiwal ponownie reprezentować będzie Obara International Quartet. Saksofonista Maciej Obara jest jednym z najaktywniejszych polskich muzyków na europejskiej scenie jazzowej. Współpracował m.in. z Tomaszem Stańką i z muzykami nowojorskiej School of Improvisational Music – Ralphem Alessim, Markiem Heliasem i Nasheetem Waitsem. Wraz ze swym międzynarodowym kwartetem z udziałem wybitnego pianisty Dominika Wani oraz skandynawskiej sekcji rytmicznej, koncertował w ostatnich latach niemal na wszystkich najważniejszych festiwalach jazzowych. Dominik Wania, znany ze współpracy z czołówką polskiej sceny jazzowej, kształcił się w New England Conservatory pod kierownictwem Danilo Pereza. Ten okres znacząco zaważył na jego rozwoju i bardzo ukierunkował go na indywidualizm, który w połączeniu z klasycznym wykształceniem daje ogromny wachlarz improwizatorskich możliwości. Ole Morten Vaagan (basista, kompozytor) stworzył jeden z najbardziej interesujących norweskich zespołów młodej generacji „MOTIF” z legendarnym Mathiasem Eickiem. Vaagan jest znany ze współpracy z Trondheim Jazz Orchestra, Joshua Redmanem, Joe Lovano i Jorge Rossim. Gard Nilssen (perkusista) jest twórcą wielu projektów m.in. free-jazzowego improwizowanego tria Puma (uznanego w 2010 przez „Down Beat” za jeden z najbardziej nowoczesnych zespołów muzyki improwizowanej), free-jazzowo-rockowej grup Bushman’s Revenge i Acoustic Unity z Andree Rolighetenem i Petterem Eldhem (Cleen Feed). Na co dzień współpracuje również z Arildedm Andersenem.

Działający w ramach Narodowego Forum Muzyki (Wrocław, Polska) Lutosławki Quartet odnosi imponujące sukcesy– rok, w którym świętują 10-lecie, rozpoczęli od nominacji do BBC Music Magazine Awards. Wystąpili na wielu prestiżowych festiwalach, takich jak Klara Festival w Brukseli, Ankara Music Festival w Turcji. Kwartet koncertował wspólnie z: Brunonem Canino, Paulem Guldą, Kwartetem Śląskim, Royal String Quartet, Jackiem Kaspszykiem, Tomaszem Strahlem, Ryszardem Groblewskim, Nicholasem Danielem, Eugenem Indjicem, Michelem Lethiecem oraz z wybitnymi jazzmanami: Kennym Wheelerem, Johnem Taylorem i Urim Caine’em. Wraz z Krzysztofem Jakowiczem i Andrzejem Bauerem nagrał dla wytwórni CD Accord pierwszą na świecie płytę prezentującą twórczość kameralną Witolda Lutosławskiego. Specjalizują się w muzyce XX i XXI wieku, stawiając przy tym nacisk na rozpowszechnianie muzyki polskiej. Repertuar wzbogacają dziełami muzyki klasycznej, romantycznej i jazzowej. Lutoslawski Kwartet wystąpi na amerykańskiej odsłonie Jazztopadu z legendarnym Urim Cainem.

Pianista Uri Caine nagrał 25 płyt CD jako lider. Otrzymał zamówienia z wiedeńskiej Volksoper, The Seattle Chamber Players, Relache, The Beaux Arts Trio, Kammerorchester Basel, Concerto Köln czy The American Composers Orchestra. Caine był dyrektorem muzycznym Biennale w Wenecji we wrześniu 2003 roku. W latach 2006–2009 był kompozytorem-rezydentem Los Angeles Chamber Orchestra. W 2009 roku otrzymał nominację do Grammy za Othello Syndrome. „Komponowanie muzyki dla Lutosławski Quartet (…) było prawdziwą przyjemnością. Lutosławski Quartet to znakomici muzycy, nasze próby były długie, ale świetnie się bawiliśmy. Tworzyliśmy razem, żeby powstało coś wyjątkowego.” – tak Uri Caine wspomina pracę nad utworem zamówionym przez Jazztopad.

Do polskich muzyków na koncercie w Cornelia Street Cafe dołączy Tony Malaby, saksofonista tenorowy i sopranowy, który ma w swoim dorobku ponad siedemdziesiąt płyt. Regularnie koncertuje i prowadzi warsztaty na całym świecie, a krytycy coraz częściej zwracają uwagę na charakterystyczny i pełen uroku styl jego kompozycji. Malaby występował i nagrywał między innymi z Liberation Music Orchestra Charliego Hadena, Wadadą Leo Smithem, Williamem Parkerem, Markiem Dresserem, Joachimem Kühnem i Kennym Wheelerem. Prowadzi tria i kwartety wyróżniające się oryginalnym brzmieniem i skupionym, kompozytorskim podejściem również w partiach kolektywnie improwizowanych. W ostatnich latach w zespołach Malaby’ego występowali między innymi perkusiści Paul Motian, Tom Rainey i John Hollenbeck, kontrabasiści William Parker i Drew Gress, wiolonczelista Fred Lonberg-Holm i trębacz Wadada Leo Smith.

Piotr Turkiewicz – Dyrektor Artystyczny
Andrzej Kosendiak – Dyrektor Generalny
Anna Perzanowska – Executive Producer
Magdalena Kaczmarczyk – Festival Coordinator

Amerykańska edycja festiwalu Jazztopad jest prezentowana przez Narodowe Forum Muzyki i Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku, we współpracy z Jazz at Lincoln Center, International Festival of Arts & Ideas, Jazz Standard, Cornelia Street Cafe, Bethesda Blues & Jazz Super Club, HappyLucky no.1, National Sawdust i The Sembrich Museum.

 

Damasiewicz Q fot. Tomasz Rolniak Lutoslawski Quartet Foto Natalia Kabanow

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520