2.6 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Ta bitwa przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią. Rozpoczęcie obchodów „Cudu nad Wisłą”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Msza w intencji bohaterów Bitwy Warszawskiej w kaplicy w Ossowie rozpoczyna ( godz. 12.30) obchody upamiętniające zwycięskie walki polskich żołnierzy z bolszewikami w 1920 roku.
Bitwa Warszawska zwana też „Cudem nad Wisłą” toczyła się od 13 do 25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.
Jedna z ważniejszych batalii, jakie stoczyli Polacy z bolszewikami pod Warszawą, rozegrała się na polach pod Ossowem. Tamte wydarzenia zostaną przypomniane podczas widowiska plenerowego – „Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku” (początek godz. 14.00).
Dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury „Park Kulturowy Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku” Rafał Pazio wyjaśnia, że widowisko jest symbolicznym sposobem uczczenia bohaterów walk na polach pod Ossowem i zarazem próbą przypomnienia przebiegu wydarzeń, kiedy w dniach od 13 do 15 sierpnia bolszewików próbujących przedrzeć się do stolicy zatrzymały polskie wojska. Podczas widowiska będzie można zobaczyć walki oddziałów armii ochotniczej złożonej z młodych warszawiaków, żołnierzy poborowych czy postawy ludności cywilnej.
W widowisku weźmie udział ponad 200 rekonstruktorów – w tym 30 odtwarzających działania kawalerii.
Pomysłodawca i reżyser rekonstrukcji Andrzej Michalik prezes Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii imienia 1. Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki podkreśla, że fabuła inscenizacji inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami z czasu walk pod Ossowem. 80 procent widowiska to wydarzenia, do których doszło 98 lat temu, 20 procent to dodatkowe atrakcje, jak między innymi udział w walkach kawalerii czy przyjazd i spotkanie z żołnierzami Józefa Piłsudskiego. Użycie kawalerii, wyjaśnia Andrzej Michalik, ma na celu uświadomienie jak ważnym było uderzenie w bolszewików znad Wieprza, manewr, którym kierował Józef Piłsudski właśnie z użyciem kawalerii. Kluczową dla inscenizacji jest postać księdza Ignacego Skorupki, który wspierając Polaków w walce z bolszewikami, poległ w czasie bitwy 14 sierpnia 1920 roku.
Andrzej Michalik podkreśla, że widowisko będzie bardzo dynamiczne, tak, by widzowie mogli poznać dramatyczne losy walk pod Ossowem. Będzie można zobaczyć budujących umocnienia saperów, płonącą wieś, ataki i kontrataki piechoty, wozy bojowe, nie zabraknie także efektów pirotechnicznych.
Andrzej Michalik podkreśla, że „Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku” ma kilka celów. Przede wszystkich chodzi o podkreślenie znaczenia walk pod Ossowem dla losów całej Bitwy Warszawskiej, bo to właśnie tam Polacy odnieśli pierwszy sukces – tłumaczy pomysłodawca rekonstrukcji. Poza tym jest to, „żywa lekcja historii, a także rodzaj hołdu dla żołnierzy i warszawskiej młodzieży, która nie wahała się, by przelewać krew za ojczyznę”.
Po rekonstrukcji przy Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej w Ossowie zaplanowano piknik historyczny, na którym między innymi rekonstruktorzy pokażą obóz wojskowy z czasu bitwy Warszawskiej.

Informacyjna Agencja Radiowa IAR Witold Banach/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520