2.6 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Szymański: Polska będzie bronić reformy sądownictwa i jest gotowa do rzeczowej dyskusji

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Polska będzie bronić reformy sądownictwa i jest gotowa do rzeczowej dyskusji w Unii Europejskiej na ten temat. Tak mówił wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański przed rozpoczęciem unijnej narady w Brukseli na której o 14.30 ma rozpocząć się wysłuchanie Polski w związku ze zmianami w wymiarze sprawiedliwości.

Wiceszef MSZ-tu powiedział dziennikarzom, że procedura związana z artykułem 7 powinna się zakończyć, ale rząd w Warszawie nie będzie się tego dziś domagał od unijnych krajów. „My będziemy oczekiwali aż państwa członkowskie dojdą same do tego przekonania. Polska nie dopomina się niczego jeżeli chodzi o kwestię terminów” – powiedział wiceminister Szymański. Dodał, że jeżeli nadal grupa państw będzie chciała rozmawiać na temat reformy sądownictwa, Polska będzie przedstawiała rzeczową argumentację.

„Jesteśmy skłonni bronić rozwiązań przyjętych przez polski parlament także w trudnych warunkach politycznych, ale zawsze rzeczowo i przyjaźnie” – dodał wiceszef MSZ-tu. Gernot Bluemel, minister do spraw europejskich Austrii, kierującej teraz pracami Unii zasugerował, że jeżeli nadal będą wątpliwości, wysłuchanie Polski będzie kontynuowane. „Dopóki wszystkie kwestie nie zostaną rozwiązane, będziemy stawiać pytania” – dodał.

Drugie wysłuchanie Polski, podobnie jak to pierwsze, czerwcowe, przewidziano na 3 godziny. Rozpocznie je wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, który przedstawi stan rozmów z Polską i zarzuty dotyczące reformy sądownictwa. Komisja wysłała przed wysłuchaniem dokument do unijnych krajów, w którym podtrzymała swoje zastrzeżenia. Bruksela uważa, że zmiany w Sądzie Najwyższym i odesłanie części sędziów zagraża niezawisłości Sądu. Komisja krytykuje też zmiany w KRS, w sądach powszechnych, ma również zastrzeżenia do instytucji skargi nadzwyczajnej. Po wystąpieniu wiceszefa Komisji głos zabierze wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, który przedstawi argumenty Polski i będzie odpowiadał na pytania ministrów z unijnych krajów. Dyplomaci z kilku państw mówili, że będą chcieli spytać przede wszystkim o zmiany w Sądzie Najwyższym.

Po tym wysłuchaniu Austria zdecyduje co dalej. Możliwych jest kilka scenariuszy – albo uzna, że wątpliwości zostały wyjaśnione i zakończy procedurę, albo zorganizuje trzecie wysłuchanie, bądź zaproponuje wysłanie zaleceń. Kolejny etap to ewentualne głosowanie nad wnioskiem stwierdzającym poważne zagrożenie dla praworządności, który wymaga poparcia 22 krajów. Natomiast ostatni etap w procedurze związanej z artykułem 7, który zapisano w unijnym traktacie, to sankcje, włącznie z odebraniem głosu na spotkaniach ministerialnych. Do tego potrzeba jednomyślności wszystkich państw.

A jeśli chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym, to jutro sprawa będzie miała ciąg dalszy, bo Komisja Europejska ma skierować pozew przeciwko Polsce do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, poprosić o tryb przyspieszony i wnioskować o zawieszenie wykonania przepisów do czasu ogłoszenia orzeczenia.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/jj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520