Szybki internet dla wszystkich szkół w Polsce

Szybki internet dla wszystkich szkół w Polsce

Szybki internet dla wszystkich szkół w kraju. To założenie projektu ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Nowe przepisy zapowiadają wyposażenie szkół w łącze internetowe o przepustowości 100 Megabitów.

Zdaniem wiceministra cyfryzacji Marka Zagórskiego, infrastruktura przygotowana do działania OSE będzie w pełni wykorzystana. Wiceminister zapowiada, że za trzy lata rząd będzie rozmawiał o zwiększeniu przepustowości do 1 gigabajta, o którym mówi Komisja Europejska. Marek Zagórski wyjaśnia, że państwo będzie finansować internet do poziomu 100 Mega bitów, a usługę o wyższych parametrach będzie musiał sfinansować samorząd.

Wiceminister mówi, że resort rozważa rozwiązanie techniczne pozwalające użytkownikom OSE wykorzystanie starego sprzętu w ramach usługi wirtualnego pulpitu. Pozwoli to na korzystanie ze starych komputerów. „Takie rozwiązania są możliwe wiemy, są dosyć kosztowne, ale będziemy starali się je włączyć” – mówi Marek Zagórski.
Administratorem Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej ma być Instytut Badawczy NASK. W 2018 roku programem ma zostać objętych pierwsze półtora tysiąca szkół.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram/dyd

COMMENTS

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar
    Andrzej 1 rok

    To dobrze aby w szkołach był szybki internet, conajmniej taki jaki ja mam w domu. Bawią ostatnie dwa zdania: „bezpłatny internet” a potem „miliard złotych”. Nie lepiej po prostu podłączyć te szkoły do dobrego lokalnego internetu, dać zarobić polskim (nie francuskim) operatorom? Pani Minister!