Szwecja: rok 2017 pod presją zagrożeń bezpieczeństwa kraju

Szwecja: rok 2017 pod presją zagrożeń bezpieczeństwa kraju

Szwecja w mijającym roku była pod presją wewnętrznych i zewnętrznych zagrożeń dla bezpieczeństwa kraju. Zamach terrorystyczny w Sztokholmie, a także zwiększona rosyjska aktywność militarna w rejonie Morza Bałtyckiego to tylko niektóre z nich.

Utrzymanie dobrych stosunków dyplomatycznych z muzułmańskimi krajami Bliskiego Wschodu jest od dawna jednym z głównych założeń szwedzkiej polityki zagranicznej. Dlatego mało kto spodziewał się, że Sztokholm stanie się celem ataku terrorystycznego. 7 kwietnia 39-letni Uzbek Ahmed Akiłow, któremu odmówiono azylu w Szwecji, wjechał ciężarówką w tłum ludzi, zabijając pięć osób. Jego proces sądowy rozpocznie się za niespełna dwa miesiące. W czerwcu policja przyznała, że prowadzi nierówną walkę z około 200 gangami liczącymi łącznie kilka tysięcy osób, działających w 61 dzielnicach szwedzkich miast. „Pomóżcie nam. Bez pomocy ze strony gmin nie poradzimy sobie z tym problemem” – powiedział szef szwedzkiej policji Dan Eliasson.
Konfrontacyjna polityka Rosji i zwiększona aktywność obcych służb wywiadu budzą niepokój szwedzkiego rządu. W marcu zdecydowano się przywrócić obowiązkową służbę wojskową, a we wrześniu na Gotlandii odtworzono garnizon. Jesienią podpisano umowę na zakup amerykańskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. Po raz pierwszy w historii we wrześniowych manewrach wojskowych Aurora wzięli udział amerykańcy żołnierze. Szwecja zapowiedziała ponadto większą współpracę z krajami nordyckimi będącymi członkami NATO i z sąsiednią Finlandią.

Informacyjna Agencja Radiowa / Przemysław Gołyński/em/ dw

COMMENTS

WORDPRESS: 0