Szef ukraińskiego IPN o medialnych doniesieniach o zakazie wjazdu do Polski: Polska postępuje tak jak Rosja

Szef ukraińskiego IPN o medialnych doniesieniach o zakazie wjazdu do Polski: Polska postępuje tak jak Rosja

Szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej skomentował medialne doniesienia o tym, że polskie MSZ pozbawiło go prawa wjazdu do Polski. Według Wołodomyra Wiatrowycza Polska postępuje tak jak Rosja, która nie wpuszcza go na swoje terytorium od kilku lat.

Szef ukraińskiego IPN napisał na jednym z portali społecznościowych, że demokratyczna Polska zabrzmiała unisono z autorytarną Rosją. Jak dodał w komentarzu dla portalu „Ukraińska Prawda”, o tym, że nie ma prawa wjazdu do Polski, dowie się najprawdopodobniej na granicy. Zaznaczył jednak, że w najbliższym czasie do Polski się nie wybiera.
Ambasador Ukrainy w Warszawie powiedział ukraińskim mediom, że zakaz wjazdu dla Wołodymyra Wiatrowycza nie został oficjalnie potwierdzony.
O tym, że polski MSZ pozbawił szefa ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej prawa wjazdu do Polski napisał „Dziennik Gazeta Prawna” powołując się na nieoficjalne informacje.
Ukraiński IPN zablokował pół roku temu ekshumację i upamiętnienia polskich ofiar na terytorium Ukrainy. Była to odpowiedź na demontaż nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach koło Przemyśla. Na początku listopada minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zapowiedział, że osoby zaangażowane w blokowanie ekshumacji i upamiętnień polskich ofiar na Ukrainie, mogą otrzymać zakaz wjazdu do Polski.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ Paweł Buszko, Kijów/kano

COMMENTS

WORDPRESS: 0