Szef rządu Katalonii Carles Puigdemont zwrócił się do parlamentu o mandat do ogłoszenia niepodległości

Szef rządu Katalonii Carles Puigdemont zwrócił się do parlamentu o mandat do ogłoszenia niepodległości

Szef rządu Katalonii Carles Puigdemont zwrócił się do parlamentu o mandat do ogłoszenia niepodległości. Zaproponował też „zawieszenie efektów deklaracji niepodległości”, aby prowadzić rozmowy, także z udziałem zagranicznych mediatorów.

W przemowieniu wygłoszonym przed parlamentem szef rządu oświadczył, że najważniejsze jest zmniejszenie napięcia wokół Katalonii. Przypomniał, że 1 października przeprowadzono referendum niepodległościowe, choć hiszpański rząd chciał je uniemożliwić. Szef katalońskiego rządu potępił użycie siły przeciwko Katalończykom. Oświadczył, że większość głosujących opowiedziała się za niepodległością.
Carles Puigdemont podkreślił, że większość katalońskiego parlamentu popiera „nowy status” tego regionu. Jednak hiszpański rząd nie uznał stanowiska Katalończyków i ich parlamentu. Prowadzi agresywne działania i odmawia negocjacji. „Nie jesteśmy kryminalistami, nie jesteśmy szaleńcami” – oświadczył Carles Puigdemont podkreślając, że Katalończycy nie chcą konfliktu, ale zrozumienia ze strony Hiszpanii.

IAR/TV BBC/Siekaj/wkrz

COMMENTS

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar
    Ewiak Ryszard 9 miesięcy

    To było sprytne posunięcie. Co zrobi teraz Madryt? Jak zachowa się Bruksela? Jak wpłynie to na losy UE? Co wynika z analizy biblijnej? Księga ta zapowiada w pierwszej kolejności powrót, występującej w roli „króla północy” – Rosji (Daniela 11:29a). To natomiast w tym kontekście oznacza także rozpad UE i NATO. Wiele krajów z dawnego bloku wschodniego opuści amerykańską strefę wpływów i powróci do sojuszu militarnego z Rosją. W podobnie spektakularny sposób Bóg zrealizował wcześniejszą zapowiedź, mówiącą o tym, że jakiś czas po zakończeniu drugiej wojny światowej wojska rosyjskie powrócą do swej ziemi (Daniela 11:28b). Nie skończyło się na wyjściu z dawnego NRD. Nieprzypadkowo rozpadł się Związek Radziecki i Układ Warszawski. Dzięki temu wojska te opuściły całą Europę. W wyznaczonym przez Boga czasie powrócą do wielu krajów, gdzie wcześniej stacjonowały. W roku 1882 Wielka Brytania rozciągnęła wpływy na Egipt i przejęła rolę „króla południa”. Mniej więcej w tym samym czasie Rosja zajęła pozycję „króla północy”, rozciągając wpływy na terytoria, które wcześniej należały do Seleukosa I (Daniela 11:27). Wszystkie szczegóły tej wizji wypełniają się od czasów starożytnej Persji w porządku chronologicznym. Wizja ta jest różnie komentowana. Ponieważ zawiera wiele szczegółów, osoba wnikliwa jest w stanie dostrzec każdy błąd, lub sofistykę (Daniela 11:33; 12:10). Tych dwóch kolejnych szczegółów, na które tu zwróciłem uwagę inni komentatorzy nawet nie próbowali wyjaśniać, gdyż zupełnie nie pasują do ich interpretacji. To nie jest sofistyka. O powrocie Rosji mówię od roku 1998, gdy nic z tego nawet nie kiełkowało.