Szef Pentagonu: NATO pozostaje fundamentem dla Stanów Zjednoczonych

Szef Pentagonu: NATO pozostaje fundamentem dla Stanów Zjednoczonych

Nowy szef Pentagonu James Mattis zapewnił, że NATO jest ważne dla administracji prezydenta Donalda Trumpa. „Sojusz pozostaje fundamentem dla Stanów Zjednoczonych i dla całej wspólnoty transatlantyckiej” – powiedział James Mattis przed spotkaniem ministrów obrony krajów NATO w Brukseli.

Odniósł się tym samym do reakcji niektórych europejskich polityków na wypowiedzi Donalda Trumpa, który przed zaprzysiężeniem mówił, że NATO jest przestarzałą strukturą. Amerykański sekretarz obrony potwierdził, że prezydent Trump popiera Sojusz.
James Mattis podkreślił jednak, że Waszyngton oczekuje od sojuszników w Europie zwiększenia wydatków na obronność. „Oczekiwanie, że wszyscy, którzy korzystają z najlepszej na świecie ochrony wolności, poniosą proporcjonalne koszty z nią związane, jest właściwe i w porządku” – powiedział.
Głównym tematem dwudniowego spotkania ministrów obrony NATO w Brukseli jest potwierdzenie współpracy transatlantyckiej i woli zwiększenia wydatków na obronność. To pierwsze obrady Paktu na szczeblu ministerialnym po objęciu urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych przez Donalda Trumpa.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Reuter, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS

WORDPRESS: 0