Szef MSZ Rosji: ryzyko konfliktu z Koreą Północną jest bardzo wysokie

Szef MSZ Rosji: ryzyko konfliktu z Koreą Północną jest bardzo wysokie

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że ryzyko konfliktu zbrojnego z Koreą Północną jest „bardzo wysokie”. Dodał, że strona rosyjska jest głęboko zaniepokojona wzajemnymi groźbami i oskarżeniami wysuwanymi zarówno przez Koreę Północną, jak i Stany Zjednoczone.

W telewizyjnym przemówieniu Siergiej Ławrow zaznaczył, że „strona konfliktu, która jest silniejsza i mądrzejsza” powinna podjąć wysiłki, aby zażegnać kryzys. Szef rosyjskiej dyplomacji zachęcił Waszyngton i Pjongjang do wsparcia rosyjsko-chińskiego planu, w ramach którego Korea Północna miałaby wstrzymać swój program testów balistycznych, a USA i Korea Południowa miałyby wprowadzić moratorium na szeroko zakrojone manewry wojskowe w regionie.
Jednocześnie Pentagon poinformował, że wspólne manewry wojsk amerykańskich i południowokoreańskich zostały zaplanowane na 21 sierpnia.
Głos w tej sprawie zabrała też kanclerz Niemiec Angela Merkel. Oświadczyła, że jest przeciwna stosowaniu jakiejkolwiek siły przy rozwiązywaniu kryzysu wokół Korei Północnej. To reakcja na słowa prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, który powiedział, że armia amerykańska jest „przygotowana”.
Angela Merkel dodała, że nie wyobraża sobie, aby wchodziło w grę militarne rozwiązanie tego konfliktu. Zdaniem niemieckiej kanclerz, należy go rozwiązać poprzez wspólną i konsekwentną współpracę, jak ma to miejsce w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Angela Merkel podkreśliła, że Niemcy są gotowe wziąć intensywny udział w pracach na rzecz rozwiązania kryzysu w sposób pokojowy. Kanclerz Niemiec wezwała wszystkie strony do bliskiej współpracy, mającej na celu uspokojenie sytuacji w regionie.

Informacyjna Agencja Radiowa/AFP/Reuter/mile/nyg

COMMENTS

WORDPRESS: 0