5.6 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Szef MON po tajnym posiedzeniu komisji smoleńskiej: To były materiały wrażliwe

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

20 czerwca odbyło się tajne posiedzenie komisji badającej przyczyny katastrofy rządowego TU-154M. – To były materiały wrażliwe, które nie zostaną ujawnione publicznie, bo dotyczą kwestii, które ze względu na szacunek dla tych, którzy zginęli, i dla ich rodzin – wyjaśniał minister obrony Antoni Macierewicz.

– Usłyszeliśmy same ogólniki, brak potwierdzenia szokujących tez – ocenił poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński.

Z kolei poseł Platformy Czesław Mroczek określił prace komisji jako „niepoważne działanie”.  – Każdy Polak powinien zobaczyć, jak nieprofesjonalnie, jak amatorsko działa podkomisja smoleńska – skomentował poseł Platformy Czesław Mroczek.(…) Prezentacja nie zawierała absolutnie żadnych dowodów na poparcie bulwersujących hipotez, które zostały wygłoszone 10 kwietnia, w szczególności hipotezy o wybuchach na pokładzie samolotu (…). Do hipotez, które były formułowane przez siedem lat, do mnożenia wątpliwości doszły tylko eksperymenty, które nie wiążą się praktycznie z katastrofą smoleńską. Nie wiadomo, dlaczego te eksperymenty – naukowe, jak mówi Antoni Macierewicz – są objęte klauzulą niejawności. To ewenement w skali nauki światowej, żeby utajniać badania – wyjaśniał polityk z partii Grzegorza Schetyny.

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz odpiera zarzuty bezzasadności posiedzenia podkomisji, tłumacząc, iż „komisja służyła do przedstawienia materiału dowodowego, który był punktem odniesienia dla prezentacji, jak miała miejsce 10 kwietnia”.

-Tutaj nie chodziło o jakieś dodatkowe konkluzje (…) To były materiały wrażliwe, które nie zostaną ujawnione publicznie, bo dotyczą kwestii, które ze względu na szacunek dla tych, którzy zginęli, i dla ich rodzin, nie będą przedstawiane publicznie i myślę, że nie powinny być przedstawiane publicznie –wyjaśnił szef MON.

 

Materiały przygotowane dla sejmowej komisji obrony dotyczyły wyników eksperymentów pirotechnicznych i ustaleń na temat obrażeniach termicznych u ofiar katastrofy rządowego samolotu  w Smoleńsku.

10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób, w tym para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy. Delegacja leciała na obchody upamiętnienia 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520