9.4 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Szczyt UE: Wnioski dotyczące klimatu po myśli Polski

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Unijni przywódcy zdecydują w pierwszej połowie przyszłego roku o dalszych losach strategii przewidującej zero emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. Tak ustalono na szczycie w Brukseli i zapisano we wnioskach ze szczytu. Na takim zapisie zależało Polsce, bo to oznacza, że będzie wymagana jednomyślność. Wcześniejsze zapisy mówiły o tym, że strategią Komisji o neutralności Europy dla klimatu zajmą się unijni ministrowie środowiska, a wtedy wystarczyłaby większość państw do podjęcia decyzji.

Dokument, który Komisja Europejska ogłosiła przed dwoma tygodniami, wywołał niezadowolenie przede wszystkim krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski. Realizacja tej strategii ma się wiązać z odejściem od węgla i zmniejszeniem importu gazu. Dla Polski, której gospodarka jest oparta w większości na węglu, ta propozycja jest trudna do zaakceptowania.


 

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że bez zgody Polski niemożliwe będzie uzgodnienie w Unii nowych celów klimatycznych. „Bez naszej zgody nie będzie możliwe wypracowanie dodatkowych instrumentów, celów klimatycznych, które nie będą uwzględniały naszej sytuacji” – podkreślił szef rządu.

Nawiązał do przyjętych wniosków na zakończenie szczytu w Brukseli. Zapisano w nich, że unijni przywódcy zdecydują w pierwszej połowie przyszłego roku o dalszych losach strategii przewidującej zero emisji dwutlenku węglu do 2050 roku. Na takim zapisie zależało Polsce, bo to oznacza, że będzie wymagana jednomyślność. Wcześniejsze zapisy mówiły o tym, że strategią Komisji o neutralności Europy dla klimatu zajmą się unijni ministrowie środowiska, a wtedy wystarczyłaby większość państw do podjęcia decyzji. Dokument, który Komisja Europejska ogłosiła przed dwoma tygodniami, wywołał niezadowolenie przede wszystkim krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski. Realizacja tej strategii ma się wiązać z odejściem od węgla i zmniejszeniem importu gazu. Dla Polski, której gospodarka jest oparta w większości na węglu, ta propozycja jest trudna do zaakceptowania.

IAR/B.Płomecka&S.Białek/Bruksela/mcm/ mt
IAR/B.Płomecka&S.Białek/Bruksela/mt

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520