2.4 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Szczyt UE o migracji, polityce obronnej, Brexicie i strefie euro

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Polityka obronna i migracja- to najważniejsze tematy pierwszego dnia unijnego szczytu w Brukseli (pocz. 15.00) Jutro europejscy przywódcy 27 krajów, bez Wielkiej Brytanii, będą rozmawiać o Brexicie i reformach w strefie euro.

Wiele wskazuje na to, że najbardziej emocjonująca podczas tego szczytu będzie dzisiejsza kolacja. Europejscy liderzy mają na niej rozmawiać o kryzysie migracyjnym. Wprawdzie żadne decyzje nie zapadną, nawet nie będzie pisemnych wniosków, ale podniesiona ostatnio temperatura debaty w Unii zapowiada gorącą dyskusję w gronie przywódców. Wszystko za sprawą planu działań, który szef Rady Europejskiej Donald Tusk wysłał do unijnych stolic i w którym zaproponował rezygnację z obowiązkowego podziału uchodźców. Napisał, że ich przyjmowanie pod przymusem jest nieskuteczne i wywołuje podziały w Unii.

Dokument szefa Rady skrytykowały między innymi Włochy, Grecja, Niemcy, kraje Beneluksu i Szwecja, ale najostrzej wypowiedział się unijny komisarz do spraw migracji Dimitris Awramopulos. „Dokument przygotowany przez przewodniczącego Tuska jest nie do zaakceptowania. Jest antyeuropejski” – mówił przedwczoraj na sesji plenarnej Europarlamentu unijny komisarz. Z kolei kraje Europy Środkowo-Wschodniej, które sprzeciwiają się przyjmowaniu uchodźców pod przymusem, z zadowoleniem przyjęły ten dokument.

Jeszcze przed rozpoczęciem unijnego szczytu temat migracji ma pojawić się na spotkaniu premierów Grupy Wyszehradzkiej z szefem włoskiego rządu i przewodniczącym Komisji Europejskiej. Polska, Czechy, Słowacja i Węgry mają zadeklarować wspólnie 35 milionów euro, by pomóc Włochom zwalczać nielegalną migrację z Libii. Pieniądze mają być przekazane przede wszystkim na szkolenia libijskiej straży granicznej i przybrzeżnej, oraz na sprzęt. „Solidarność w kryzysie migracyjnym to nie tylko pieniądze i ochrona granic, potrzebne jest całościowe podejście” – mówił wczoraj rzecznik Komisji Margaritis Schinas, Komisja, która od dawna naciska na przymusowe przyjmowanie uchodźców uważa, że musi ono być jedną z form okazywania solidarności.
Oprócz dyskusji o migracji,także dziś podczas szczytu w Brukseli ma być uroczyście zainaugurowana stała, unijna współpraca wojskowa. Zdecydowało się na nią 25 krajów, bez Wielkiej Brytanii, Danii i Malty. W uroczystości weźmie w niej udział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, co ma być sygnałem, że unijna polityka obronna nie będzie konkurencją dla Sojuszu, ale będzie rozwijana we współpracy z nim.

Ponadto, podczas pierwszej sesji roboczej unijni przywódcy mają rozmawiać o decyzji amerykańskiego prezydenta dotyczącej uznania Jerozolimy za stolicę Izraela. Mają też dać zielone światło dla przedłużenia sankcji gospodarczych wobec Rosji.

W piątek, już bez brytyjskiej premier, unijni przywódcy formalnie zgodzą się na rozpoczęcie rozmów o przyszłej umowie handlowej Unii z Wielką Brytanią. Będą też rozmawiać o reformach w strefie euro.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Beata Płomecka,Bruksela/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520