10.1 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Szczyt NATO w Warszawie zakończony

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Zakończył się dwudniowy szczyt NATO w Warszawie.

 

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że szczyt NATO w Warszawie pokazał jedność, spójność, solidarność i wzajemne zrozumienie państw Sojuszu. Jego zdaniem, podjęto decyzje, które są określane mianem historycznych.
Andrzej Duda zaznaczył, że NATO dostosowuje swoje działania do zmieniającego się „środowiska bezpieczeństwa”. Dla Polski oznacza to przede wszystkim wzmocnioną obecność wojsk innych państw Sojuszu w naszym kraju. „To realny zysk, jaki Polska z tego szczytu otrzymuje” – dodał.
Andrzej Duda podziękował wszystkim, którzy przygotowali szczyt.

Sekretarz generalny NATO wezwał Rosję, by ta przestała wspierać separatystów na Ukrainie. Jens Stoltenberg mówił o tym po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenko. Rozmowy zakończyły szczyt NATO w Warszawie.
Szef Paktu mówił, że codziennie na wschodzie Ukrainy łamane są porozumienia mińskie. Jak podkreślał, w walkach wykorzystywana jest broń, która jest zabroniona przez międzynarodowe konwencje. „Wzywamy Moskwę, by zaprzestała politycznego, wojskowego i finansowego wsparcia dla separatystów. Wszystkie strony muszą w pełni wcielić w życie porozumienia mińskie i pracować nad dyplomatycznym rozwiązaniem sporu” – mówił Stoltenberg.
W czasie szczytu w Warszawie przywódcy z krajów NATO podkreślili, że aneksja Krymu przez Rosję jest nielegalna i potępili działania Rosji na wschodzie Ukrainie. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który został zaproszony na rozmowy do Polski, mówił, że Zachód w pełni popiera Ukrainę. „Mamy pełne poparcie naszego stanowiska przez wszystkich członków NATO, włącznie z Niemcami i Francją. Nie ma alternatywy dla porozumień mińskich. Chcę Państwu przypomnieć, że mają one nazwę planu pokojowego prezydenta Poroszenko” – podkreślił ukraiński prezydent.
W czasie warszawskiego szczytu przywódcy Sojuszu zdecydowali o udzieleniu Kijowowi kompleksowego pakietu pomocowego. Chodzi zarówno o pomoc finansową, ale także o wsparcie w budowaniu struktur demokratycznych. Pakiet składa się m.in. z ośmiu funduszy powierniczych. Część z nich została już wprowadzona w życie. Za jeden z nich odpowiada Polska.

 

TS/IAR/Wojciech Cegielski/FOT. PIOTR SMOLINSKI / POLSKA PRESS

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520